Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Gospodarka Waluty

Co kształtuje ceny energii w Polsce i na świecie?

Zapewne zastanawiacie się czasem, obliczając budżet domowy na podstawie rachunków, albo też śledząc w internecie cennik energii, porównując różne oferty – skąd właściwie wynikają ceny i czego spodziewać się na przyszłość. W porównaniu do większości innych towarów i usług, ceny energii faktycznie są dość dynamiczne, ponieważ potrafią jednego roku spaść, a następnego wzrosnąć dwukrotnie wyżej, niż inflacja. Wbrew pozorom, wiele mechanizmów regulacyjnych sprawia, że cena ta jest stosunkowo stabilna, a zmiennych jest tylko kilka czynników.

 

Zaznaczmy na początku, że opłaty i podatki stanowią pewną część kwoty, jaką płacimy. Jest to m.in. akcyza obliczana od ilości watów, a także VAT w wysokości 23%. Drugi koszt stały to opłata za dystrybucję. Jest to koszt przesyłu energii siecią wysokiego i niskiego napięcia. Obecnie – w ramach tzw. liberalizacji rynku obejmującej całą Unię Europejską – każdy dostawca ma prawo przesyłać prąd tymi samymi sieciami. W ramach danej taryfy i rejonu, koszt ten będzie stały. Dużą różnicę może robić odpowiednia taryfa, zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które nie potrzebują np. działać w nocy czy w weekendy. Ponadto, im więcej energii zużywa klient, tym generalnie niższa cena, choć zależy to także od konkretnej oferty. Właśnie dlatego, że dla dostawcy cena zakupu tej energii także jest dynamiczna, a zamawia z wyprzedzeniem spore ilości. Lekki wzrost opłat dystrybucyjnych może się też wiązać z koniecznością uzyskania przez firmy odpowiedniej ilości energii różnego rodzaju, według preferencji tych bardziej ekologicznych – np. zielonej energii czy kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji prądu i ciepła. W roku 2015 wzrost tej opłaty o ok. pół procenta przypisywany jest właśnie konieczności modernizacji.

cennik energii
Ceny energii. Źródło zdjęcia: Wikipedia.org

 

Co wpływa na cenę samej energii na rynku hurtowym, którą płaci nasz dostawca? Jednym z ważnych czynników jest zasada popytu i podaży. Jeśli wzrośnie globalny popyt na energię – bo np. większy wzrost notuje zużywają mnóstwo energii gospodarka Chin – cena pójdzie w górę. Jeśli jednak koncerny przeliczą się i wyprodukują więcej energii, niż mogą sprzedać, cena spada. Większość ludzkości odczuwa pośrednio skutki zmian ceny ropy naftowej i gazu. Weźmy jako przykład ostatni okres, gdy odkrycie nowych złóż surowców m.in. w USA doprowadziło do znacznego spadku, a za tym – kryzysu kursu rubla i całej gospodarki Rosji.

Sprawdź również:  Jak skup aktywów QE wpłynie na kursy walut?

Więcej informacji dot. cen energii znajdziesz  w Raporcie RWE o Rynku Energii w Polsce za rok 2014.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.