Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Gospodarka

Trójmiasto – wyjątkowa sytuacja gospodarczo-ekonomiczna

Przed kompleksem miejskim, stanowiącym centrum i oś rozwoju województwa pomorskiego, stoi niezwykłe w skali kraju szanse. Czy jednak niecodzienny twór metropolitalny ma plan wykorzystanie okazji, jakie stwarzają zmiany w światowej gospodarce, czy uda się jednocześnie zainteresować wysoko wykształconą kadrę do sprowadzenia się nad morze i, przede wszystkim, czy miasta składające się na ten organizm potrafią współpracować we wspólnym celu?

mieszkania na sprzedaż w gdańsku
Stary Rynek w Gdańsku

Skład Trójmiasta jest wyjątkowy w skali kraju. Z południowej strony to ustanowiony przed wiekiem uznany port w Gdańsku, z przepiękną Starówką i zabytkami. Od północy to nowy kompleks miejski Gdyni, założony i rozwijający się raptem od lat 20. XX wieku, nastawiony na transport morski. A między nimi Sopot – kurort wypoczynkowy i jednocześnie jedna z bardziej urokliwych zabudów. Dopiero od roku 1945 te żyjące osobno organizmy zostały połączone, a różnice między nimi zacierane odgórnie w ramach systemu gospodarki centralnie planowanej.

Wbrew pozorom, przemiany gospodarcze oraz społeczne lat 90. XX wieku zaczęły rozszczepiać te związki. Szczególnie na linii Gdańsk – Gdynia powstało sporo niesnasek na poziomie administracyjnym, a przede wszystkim samorządowym. Sprawy wcale nie polepszyła tzw. ustawa metropolitalna, która miała scalić właśnie tak bliskie ośrodki miejskie. Na szczęście ostatnie lata to całkiem nowy front współpracy, a miasta zaczęły w końcu znajdować sposoby na uzupełnianie swoich wad i podciąganie zalet.

Główną osią tych przemian była kwestia transportu morskiego, rozumianego zarówno jako działalność portowa i przeładunkowa, jak i stoczniowa. Będące w permanentnym kryzysie stocznie gdańska i gdyńska, po latach restrukturyzacji, w końcu zaczęły wychodzić na prostą, choćby ze względu na pomyślną koniunkturę. Wodowanie okrętów po prostu zaczęło się opłacać, a zmiany w zarządzaniu państwową spółką szły w kierunku maksymalizacji przerobu.

Drugim dobitnym czynnikiem wpływającym na rozwój Gdańska i Gdyni stał się narastający transport morski. Stanowiące nieodłączny element trójmiejskiego krajobrazu żurawie pracują pełną parą, ponieważ Polska sprowadza coraz więcej dóbr drogą morską. Jest to opłacalna metoda transportu, na tyle, że coraz częściej dokonuje się w ten sposób przewozu paliwa. Natężenie transportu wymusiło też rozwój infrastruktury drogowej, dzięki które dobra sprowadzone do portów rozchodzą się na Polskę i całą Europę.

Sprawdź również:  Podwyżki cen papierosów a finanse kraju – większe przychody z akcyzy?

Ale dzisiaj Trójmiasto nie żyje tylko i wyłącznie sprawami portu. To coraz modniejsze i przyjemniejsze miejsce do życia. Z szerokim wyborem rozrywek, atrakcjami kulturalnymi, różną dynamiką miast, a przede wszystkim morzem w zasięgu ręki, mieszkanie na sprzedaż w Gdańsku, Gdyni i Sopocie stają powszechnie pożądanym dobrem. Zwłaszcza, że możemy przebierać w całej gamie interesujących inwestycji budowlanych, a dodatkową zanętą dla młodych osób jest właśnie pomyślna koniunktura na rynku pracy.

Trójmiasto to nie tylko wyjątkowe opcje rozwoju osobistego, ale także coraz ciekawsza oferta pracy i życia. Warto rozważyć przeprowadzkę nad morze, ponieważ właśnie tam kryje się prawdziwie ukryty potencjał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.