Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne

Spadające bezrobocie – czego spodziewać się w następnych latach?

Sytuacja gospodarki Polski będzie oczywiście zawsze jednym z kluczowych punktów odniesienia dla większości inwestorów. Jednym z istotnych trendów ostatnich lat jest znaczący spadek poziomu bezrobocia. Jak podano pod koniec sierpnia, w lipcu wskaźnik bezrobocia wyniósł zaledwie 8,6%, co jest najniższym wynikiem do roku 1990. O tym, że mamy – przynajmniej w porównaniu do krajowej średniej – rynek pracownika, świadczy też fakt, że zarobki w ciągu ostatniego roku wzrosły o średnio 200 zł, co również jest wynikiem bez precedensu w historii III RP. Według danych Eurostatu, badających aktywność finansową i z tej racji starających się omijać efekt szarej strefy (wykonywanie pracy bez umowy itp.), bezrobocie jest jeszcze niższe i wynosi ledwo ponad 6%. To stawia Polskę wśród krajów Unii o najniższym poziomie bezrobocia. Oczywiście duża liczba pracujących i płacących podatki, a mała ilość takich na zasiłku, to czynnik przyczyniający się do rozwoju gospodarki. Jednak z drugiej strony może świadczyć o braku wykwalifikowanej siły roboczej, który na dłuższą metę może negatywnie wpływać na produktywność i kondycję polskich przedsiębiorstw – a o tym inwestorzy też powinni pamiętać. Jakiej dynamiki spodziewać się w najbliższych latach, patrząc na trendy z przeszłości?

Spadające bezrobocie to zazwyczaj dobry znak dla gospodarki. Źródło: Pixabay.com.
Spadające bezrobocie to zazwyczaj dobry znak dla gospodarki. Źródło: Pixabay.com.

Wielu ekonomistów zwraca uwagę na fakt, że cykl stopy bezrobocia w Polsce wydaje się zbliżony do dekadowego. W roku 1994 bezrobocie wynosiło ok. 17%, by do roku 1999 spaść poniżej 10%. Pięć lat później stopa wzrosła aż ponad 20%, by w roku 2008 znowu na chwilę zniżyć się pod próg 10%. Trendy, jak widać, były dość ostre. Wzrost bezrobocia w kilku latach od 2009 r. nie był już tak wysoki, bo przez długi czas stopa oscylowała wokół ok. 13%. Wygląda jednak na to, że teraz nastąpić powinien spadek na kolejnych kilka lat – ale być może nie dłużej.

Sprawdź również:  Telefon dla seniora – przyszłościowy obszar rynku?

Czy jest to doskonały znak dla polskiej gospodarki? Tutaj warto pamiętać, że dla niej istotna może być nie tylko stopa bezrobocia, ale też zwyczajnie współczynnik aktywności zawodowej – a więc całkowity udział liczby pracujących do niepracujących. Jak wiadomo, status bezrobotnego przysługuje tylko w niektórych sytuacjach (nie dotyczy np. wczesnych emerytów, rencistów, studentów), przez co stopa bezrobocia może nie odzwierciedlać w pełni aktywności zawodowej. I chyba tak właśnie jest – bowiem według danych GUS za pierwszy kwartał 2016, współczynnik aktywności zawodowej wynosi 56,1%, co nie jest wcale wynikiem lepszym, niż rok czy dwa lata wcześniej. Po części ma na to wpływ demografia – odchodzenie na emeryturę roczników z wyżu powojennego.

Fakt, że mniejsza konkurencja wśród pracowników i większe wymagania płacowe są trudniejsze dla pracodawców, jest uważany za jeden z powodów, dla których malejące bezrobocie w ciągu kilku lat nieco się „odbija”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.