Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

złote monety - skup
Inwestowanie

Gdzie sprzedać złote monety?

Złote monety mieszczą się w kategorii tzw. złota inwestycyjnego. Złoto, jak podkreślają znawcy tematu, jest jednym z najbardziej płynnych aktywów. Nie ma absolutnie żadnego problemu z odsprzedażą złota gdziekolwiek, co odróżnia inwestowanie w złoto od inwestowania np. w nieruchomości.

Co to jest złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne to złoto fizyczne znajdujące się w obrocie w postaci złotych sztabek w próbie 995 i wyżej oraz złotych monet w próbie 900 lub wyżej, wybitych po 1850 roku. Monety inwestycyjne (bulionowe, lokacyjne) kupuje się właśnie z uwagi na zawartość kruszcu. Złote monety mogą występować w różnych wersjach. Różnią się ilością złota, które zawierają np. 1 uncja lub jej 1/2, 1/4 i 1/10 uncji, co ma bezpośrednie przełożenie na cenę.

Specjaliści zalecają, by kupować monety emitentów, którzy znani są na całym świecie, bo  nie wszystkie mennice cieszą się taką samą popularnością i uznaniem. Warto inwestować w monety wypuszczane przez południowoafrykański Krugerrand, American Eagle, austriacki Filharmonik (Wiener Philharmoniker) i kanadyjski Liść Klonu (Maple Leaf), a następnie australijski Kangur (Australian Kangaroo).

Także Narodowy Bank Polski emituje złote monety inwestycyjne (Orzeł Bielik jest emitowany od 1995 r i  wykonany ze złota najwyższej próby 999,9), ale obrót tymi monetami ograniczony jest do rynku krajowego. Mennica Polska nie jest wpisana na listę LBMA (London Bullion Market Association) w zakresie złota, stąd nie istnieje polskie złoto w formie inwestycyjnej, które posiadałoby światową renomę. Dlatego, jak podkreślają znawcy, żeby łatwo sprzedać złote monety, trzeba je najpierw mądrze kupić. Czyli o wyjściu z inwestycji w złote monety trzeba myśleć już podczas ich zakupu.

Sprawdź również:  Elektrownie wiatrowe w Polsce – trend mocnego wzrostu

Ceny skupu złotych monet

W skupach złotych monet (https://gndm.pl/skup/zlote-monety/) ceny wahają się w zależności od miejsca. Wśród punktów sprzedaży złota wymienia się przede wszystkim jego dystrybutorów (dilerów) oraz prywatne mennice, kantory, lombardy i jubilerów oraz gabinety numizmatyczne.

Monety inwestycyjne często nie posiadają nominałów, a ich wartość wyznaczają przede wszystkim próba złota oraz ich waga.

Przyjmuje się, że lombardy i kantory mają dużą marżę. Zalecane jest więc skontaktowanie się z wieloma różnymi dystrybutorami i porównanie cen. Warto, aby sprawdzić nie tylko tych największych i najbardziej znanych, ponieważ z uwagi na duże koszty marketingowe oni muszą wliczać ceny sprzedaży i skupu metali w swoją marżę.

W obecnych czasach popularny jest także handel złotem przez internet. Możemy próbować sprzedać złote monety poprzez serwisy aukcyjne takie jak Allegro, eBay czy OLX. Warto jednak pamiętać, że powinniśmy wybierać opcję gwarantującą nam jak największy zysk, ale i bezpieczną transakcję.

Jakie są minusy tego sposobu?

  • Monety wystawia się na sprzedaż po pewnej stałej cenie i obowiązuje ona przez jakiś okres czasu, np. 10 dni.
  • W czasie tych 10 dni cena uncji złota może się znacząco zmienić, więc albo kupujący od nas zarobi na tej transakcji (jeśli cena poszła w górę), albo będziemy mieli problem ze sprzedażą (jeśli poszła w dół, czyli sprzedajemy za drogo).
  • Podczas sprzedaży z licytacją – o ile nie wyznaczy ceny minimalnej na poziomie ceny zapewniającej godziwy zysk – możemy być stratni.

Czy złote monety to lepsza inwestycja niż sztabki złota?

Na inwestowanie w złote monety bulionowe (inwestycyjne, lokacyjne) warto zdecydować się w momencie, kiedy chcemy nauczyć się lokowania środków w metale szlachetne lub szukamy sposobu na zabezpieczenie swoich finansów. Przy zakupie monet inwestycyjnych warto zwrócić uwagę na obecny kurs złota – im niższa jest cena kruszcu na światowych rynkach, tym tym inwestowanie w złote monety lokacyjne jest bardziej opłacalne. Duży wpływ na rzeczywistą cenę monety inwestycyjnej ma ilość złota wykorzystana przy jej produkcji. Z tego właśnie powodu zakup monety bulionowej jest o wiele mniejszym wydatkiem, niż zakup sztabek złota.

Sprawdź również:  Jak stać się mobilnym graczem i inwestorem?

sztabki złota

Perspektywa zysku

Stopy zwrotów na złotych monetach są korzystne, ale złożenie części portfela inwestycyjnego ze złota w postaci sztabek lub monet bulionowych nie gwarantuje uzyskania zysku szczególnie w krótkim terminie.

Na cenę złotych monet inwestycyjnych w Polsce wpływają:

  • cena „spot” czyli wartość kruszcu, z którego wykonano sztabki i monety, notowana na światowych giełdach razem z kosztami wydobycia i rafinacji
  • aktualna wartość złotówki (ceny notowań kruszców na światowych giełdach podawane są w dolarach)
  • koszt wytworzenia sztabki lub monety w mennicy (zawiera: koszt formowanie produktu, wartość opakowania, certyfikacji, logistyka, ubezpieczenie)
  • marża

Aby być pewnym, że sprzedaż złota inwestycyjnego w danym momencie się opłaca, niezbędna jest analiza ceny złota, kursów złota i prognoz inwestycyjnych.

W Warszawie złote monety inwestycyjne skupuje także Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak. Ceny wyznaczane są na bieżąco, w oparciu o aktualną wyceną złota na giełdzie, a marża jest na poziomie 4%. Prowadzimy skup gotówkowy monet. Płatność jest natychmiastowa, a wyceny w oparciu o aktualne ceny rynkowe. Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak to miejsce, w którym znajdziesz kompleksowe doradztwo oraz rzetelną wycenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.