Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

kurs dolara
Biznes doradztwo finansowe Inwestowanie Pieniądze wiadomości finansowe

Jak działają rezerwy walutowe?

Na tym blogu już parokrotnie wspominaliśmy o walutach, kursach walut i tym, co je kształtuje. Dziś krótko wyjaśnię, czym są rezerwy walutowe i jak działają.

Rezerwy walutowe

Krótko mówiąc, rezerwy walutowe są walutami zagranicznymi zdeponowanymi w centralnym banku. To aktywa będące własnością banku centralnego ulokowane w zagranicznej walucie, na przykład w dolarze, euro czy jenach. Rezerwy walutowe służą przede wszystkim bezpieczeństwu. Mogą one być wykorzystane w sytuacji, gdy bank chce umocnić swoją walutę i sprzedaje rezerwy. Poza tym służą one też do zachowania taniej waluty. Nie chronią natomiast przed inflacją, która jak wiemy, walutę osłabia. Początkowo rezerwy były w banku centralnym przechowywane w złocie. Jednak po zastosowaniu systemu z Bretton Woods Stany Zjednoczone postanowiły połączyć swoją walutę ze złotem, dzięki czemu niektóre kraje, które dotychczas trzymały swoje rezerwy w złocie, zamieniły je na walutę USA, czyli dolara.

Kurs dolara amerykańskiego wygląda dziś następująco:

Aktualna wartość: 3,5987
Ostatnia zmiana [%]: -1,12
Początek okresu: 2015-01-30
Koniec okresu: 2015-04-30
Zmiana od początku okresu: -3,27
Minimum: 3,5987
Minimum [%]: -3,27
Maksimum: 3,9260
Maksimum [%]: +5,53
Wartość średnia: 3,7431

System z Bretton Woods

System z Bretton Woods to pierwszy system walutowy w pełni negocjowalny i kierowany przez rządy państw. Powstał w roku 1944 podczas konferencji w w hotelu Mount Washington w Bretton Woods w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczyło w niej 730 delegatów z 44 państw alianckich. System z Bretton Woods pozwolił nawiązać relacje międzynarodowe, jeśli chodzi o zarządzanie systemami monetarnymi różnych państw. Z najważniejszych postanowień warto wymienić obowiązek stosowania polityki monetarnej nałożony na każde państwo. Jej celem było utrzymanie kursów wymiany w jednoprocentowym przedziale wahań. Kursy walut miały opierać się na parytecie złota, co doprowadziło do znacznego umocnienia dolara amerykańskiego. W roku 1971 system z Bretton Woods upadł, ponieważ Stany Zjednoczone wstrzymały wymianę dolarów na złoto.

Sprawdź również:  Zadbaj o swoją przyszłość z funduszem emerytalnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.