Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Gdańsk mieszkania nowe
Inwestowanie

Kupno mieszkania pod wynajem – dobry pomysł

Doradcy finansowi nie mają wątpliwości – inwestycja w nieruchomość to gwarancja pewnego zysku. Jak dodają, rentowność zakupu mieszkania na własność waha się od 3 do 7 % w zależności od miasta. Najwięcej na własnym mieszkaniu zyskają te osoby, które wynajmują je w jednym z większych miast, z dużym popytem na lokale i wysokimi stawkami czynszu – Gdańsku, Wrocławiu czy Krakowie.

Nie dziwi więc, że dla wielu osób w Polsce, zakup mieszkania pod wynajem jawi się jako najlepszy sposób na bezpieczne pomnożenie kapitału. Warto jednak pamiętać, że opłacalność całego przedsięwzięcia zależy od wielu czynników. Jak umiejętnie ulokować swój kapitał? O czym pamiętać, planując zakup mieszkania na własność? O tym poniżej!

Od czego zacząć?

W dzisiejszych czasach, zakup mieszkania pod wynajem przestał być rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla bogatych. Większość osób, decydujących się na mieszkanie na własność, finansuje je za pomocą kredytu. Należy mieć przy tym świadomość, że inwestycja w lokal to decyzja długoterminowa, a skutki jej zwrotu odczujemy dopiero po kilku latach.

Dlatego nim zaczniemy myśleć o lokalizacji czy rozkładzie idealnego mieszkania po wynajem, przygotujmy szczegółowy plan inwestycyjny. Przede wszystkim oceńmy koszty całego przedsięwzięcia oraz oszacujmy rezerwę finansową na wypadek, gdyby mieszkanie nie było wynajmowane. Na tym etapie warto też obliczyć miesięczny zysk z inwestycji, jaki będzie nas satysfakcjonował.

Wybieraj z rozwagą

Po dokładnej analizie przejdźmy do działania, a konkretnie – do wyboru lokalizacji mieszkania pod wynajem. Przed ostateczną decyzją warto zastanowić się, komu zamierzamy wynająć nasz lokal. Jeśli naszą grupą docelową są studenci lub osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową, dobrym pomysłem będzie wybór mieszkania w okolicy, która jest dobrze skomunikowana z ośrodkami akademickimi i biznesowymi.

Sprawdź również:  Inwestycja pieniędzy w strefę relaksu w firmie

W przypadku rodzin z dziećmi, ważniejsze od lokalizacji, są też inne aspekty. W tym przypadku, przy wyborze mieszkania pod wynajem, warto zwracać uwagę na renomę osiedla i jego okolicy – miejsca o złej sławie mogą zniechęcić potencjalnych wynajmujących. Równie ważne jest zaplecze handlowo-usługowe, czyli łatwy i szybki dostęp do sklepów, poradni medycznych oraz szkół czy przedszkoli.

Kluczową rolę przy zakupie mieszkania na wynajem jest również jego stan techniczny. Im lepszy, tym mniejsze koszty remontu poniesiemy. Niezwykłe znaczenie ma też rozkład i ilość pomieszczeń w lokalu. Dobrym pomysłem jest zakup mieszkań rozkładowych – bez przechodnich pomieszczeń, najlepiej z kilkoma pokojami.

Biorąc mieszanie na kredyt, przyjrzyjmy się również z bliska samemu budynkowi. Pod uwagę weźmy nie tylko plan osiedla, na którym się znajduje, ale i jego wiek. Zależność w tym temacie jest prosta – mieszkania z wielkiej płyty są tańsze, ale szybciej tracą na wartości. Nowe nieruchomości są z kolei droższe, ale na dłużej zachowują swoją cenę.

Koszty

Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem, powinniśmy pamiętać, że poniesione przez nas koszty dotyczyć będą nie tylko samego lokalu. W kosztorysie inwestycji musimy ująć również podatek, wpis do hipoteki, opłatę za odpis do księgi wieczystej, wynagrodzenie rzeczoznawcy i notariusza oraz niezbędne ubezpieczenie lokalu.

I tu ponownie przypominamy o tym, jak ważna jest początkowa kalkulacja opłacalności przedsięwzięcia. Warto być przygotowanym na to, że do kwoty mieszkania, liczonej za metr kwadratowy, dojdą jeszcze inne opłaty. W zależności od różnych czynników, całkowita wysokość dodatkowych kosztów, może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Inwestycja to ryzyko

Zakup mieszkania pod wynajem, jak każda inwestycja funduszy, wiążę się z pewnym ryzykiem. Najczęściej związane jest ono z lokatorem. Może się zdarzyć, że osoba wynajmująca nasze mieszkanie doprowadzi do jego zniszczenia, generując dodatkowe koszty remontu lub będzie ociągać się z płaceniem za wynajem.

Sprawdź również:  Polisy ubezpieczeniowe na życie

Ten drugi scenariusz spędza sen z powiek wielu właścicielom mieszkań na wynajem. Sporym zagrożeniem jest też niska rentowność inwestycji. Sytuacja na rynku nieruchomości zmienia się niemal z roku na roku. Może okazać się, że będziemy musieli obniżyć kwotę wynajmu, co przełoży się na nasz niższy zysk z inwestycji.

Zalety

Umiejętnie zaplanowany zakup mieszkania na wynajem, to świetny sposób na ulokowanie swojego kapitału. Przede wszystkim – znacznie lepszy niż w przypadku lokaty czy rachunku oszczędnościowego. Co ważne, wartość mieszkań nieustannie wzrasta – wiążę się to między innymi z rosnącą liczbą osób, które wynajmują lokale w innych miastach, na przykład z powodów zawodowych.

Odpowiednie przygotowanie do wyboru mieszkania – zarówno pod względem lokalizacji, jak i rozkładu oraz wybór atrakcyjnego kredytu, pozwalają zminimalizować potencjalne ryzyko związane z inwestycją, a w efekcie cieszyć się dodatkowym, comiesięcznym dochodem. Kilkuprocentowy zwrot z zakupu to kusząca wizja!

Atrakcyjne mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji- Hossa Gdańsk

Chcesz dobrze ulokować swój kapitał? Planujesz zakup mieszkania na wynajem w Gdańsku? Szukasz „M” w atrakcyjnej lokalizacji i o dogodnym rozkładzie pomieszczeń? Sprawdź ofertę sprawdzonego dewelopera – Hossa SA, który już od 25 lat realizuje projekty nowoczesnych i funkcjonalnych inwestycji mieszkalnych na trójmiejskim rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.