Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

stopa zwrotu
doradztwo finansowe Inwestowanie wiadomości finansowe

Fundusz emerytalny: obliczanie stopy zwrotu

Bez wątpienia każdemu z nas zależy na tym, by mieć zapewnioną bezpieczną przyszłość. Dla osób pracujących i posiadających rodzinę wiąże się to przede wszystkim z dobrą emeryturą, którą będą mogli pobierać oni lub ich bliscy, gdy nie będą już zdolni do pracy. Z tego względu sporo osób decyduje się na otworzenie funduszu emerytalnego, na który wpłacają różne sumy pieniężne, mające być później formą dodatkowej, prywatnej emerytury. Mając taki fundusz emerytalny, bez wątpienia każdy z nas chciałby wiedzieć jaką stopę zwrotu wypracował fundusz przez określony czas.

Fundusz emerytalny i stopa zwrotu

Czym jest wspomniana stopa zwrotu (sprawdź) w funduszu emerytalnym? Jest to zysk wyrażony w procentach, jaki w danym czasie udało się wypracować przez nasz fundusz. Dzięki temu łatwiej ustalić, jaka jest skuteczność funduszu, a co za tym idzie, czy opłaca nam się prowadzenie go. Jeżeli na przykład stopa zwrotu wynosi 10%, oznacza to, iż z zainwestowanego 1.000 złotych możemy spodziewać się zwrotu w wysokości 100 złotych. Każde OFE (Otwarty Fundusz Emerytalny) ma obowiązek w marcu i wrześniu opublikować informacje o stopach zwrotu z ostatnich trzech lat. To pozwala nam sprawdzić, jak funkcjonuje nasz fundusz oraz określić, jakiego zysku możemy oczekiwać.

stopa zwrotu
Obliczając stopę zwrotu, widzimy, jaki realny zysk przynosi nasz fundusz emerytalny.

Dlaczego warto na bieżąco sprawdzać te informacje? Gdyż jest to jedna z najprostszych metod porównania opłacalności naszego funduszu emerytalnego z propozycją innej instytucji, znacznie bardziej ułatwia też planowanie. Dzięki temu możemy wybrać taki fundusz emerytalny, który będzie nam odpowiadał, jeśli chodzi o skuteczność i zysk.

Dlaczego warto wybrać OFE?

Otwarty Fundusz Emerytalny to dobry sposób na zapewnienie sobie godziwej emerytury. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że po zakończeniu swojej kariery zawodowej będziemy mieć z czego żyć, a w razie naszej śmierci, emeryturę będą mogli pobierać nasi bliscy upoważnieni do tego przez nas. Ponadto wpłaty na taki fundusz emerytalny są dowolnej wysokości, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni miesiąc w miesiąc do niego dopłacać tej samej kwoty – wpłacamy tyle, na ile akurat nas stać. To naprawdę dobre i rozsądne rozwiązanie.

Sprawdź również:  Budżet domowy, a poczucie bezpieczeństwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.