Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Kredyt dla firm.
Biznes Inwestowanie Pieniądze wiadomości finansowe

Rodzaje kredytów dla firm, cz. I

Nie ulega wątpliwości, że aby rozkręcić czy utrzymać swój biznes na rynku, czasami trzeba sięgnąć po kredyt. Większe inwestycje przynoszą zyski dopiero po jakimś czasie, nic więc dziwnego, że początkowo potrzebny jest większy zastrzyk gotówki. Chociaż uzyskanie kredytu na firmę jest dość trudne i wymaga dopełnienia wielu formalności, warto przeanalizować jakie w ogóle oferty dla firm mają w tej kwestii banku. W tej notce omówimy pierwsze dwa rodzaje kredytów dla firm, a w kolejnej następne dwa.

Kredyty inwestycyjne

Kredyt dla firmy.Zaczynając od początku, najczęściej przedsiębiorca mający jakiś pomysł na biznes, musi też wziąć kredyt inwestycyjny. Istnieją trzy rodzaje kredytów inwestycyjnych: na wyposażenie, na restrukturyzację oraz na zakup. Pierwszy z nich umożliwia zakup sprzętów i mebli do biura czy przedsiębiorstwa. Mogą to być meble biurowe, urządzenia elektroniczne czy też specjalne maszyny. Drugi rodzaj kredytu inwestycyjnego można wziąć, gdy chcemy zmienić strukturę naszej firmy. Natomiast trzeci z nich skierowany jest do przedsiębiorców mających w planie stworzenie nowych obiektów przemysłowych.

Co należy zrobić, by uzyskać kredyt inwestycyjny? Trzeba zacząć od złożenia wniosku w wybranym przez nas banku, w którym znajdzie się nasz biznesplan. Musi on przede wszystkim wskazać, że wybrana przez nas inwestycja ma szansę na sukces, ponadto musimy oszacować przychody i wydatki związane z jej realizacją. Dobrze jest składać wnioski w kilku bankach, gdyż to umożliwi nam porównanie ich ofert i wybranie tej najkorzystniejszej dla nas.

Kredyty inwestycyjne przydzielane są zwykle na okres 15 lat. Można spłacać go w ratach bądź jednorazowo. W celu zabezpieczenia się bank może zastrzec sobie prawo do kontrolowania, w jaki sposób są wykorzystywane środki z kredytu inwestycyjnego, ponadto mogą zastosować wpis nieruchomości pod hipotekę, blokadę rachunku bankowego, cesję wierzytelności lub weksel In blanco.

Sprawdź również:  Szybka gotówka przez Internet

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy to propozycja skierowana do przedsiębiorców, którzy potrzebują dodatkowej gotówki na bieżące inwestycje firmy. Uzyskane w ten sposób pieniądze można wykorzystać m.in. na zakup towarów i surowców bądź spłatę obecnych zobowiązań. Wysokość takiego kredytu jest zależna od wysokości oraz częstotliwości obrotów na rachunku firmowym, ale także od ogólnej kondycji ekonomicznej firmy. Spłaca się go jednorazowo lub w ratach wraz z naliczonymi odsetkami. Odsetki mogą wynosić około 5-10%, do tego dochodzą dodatkowe prowizje naliczone przez bank, na przykład za pozytywne rozpatrzenie wniosku, za udzielenie kredytu, za zmianę warunków umowy czy też za zwiększenie kwoty kredytu już w trakcie trwania umowy.

Aby uzyskać kredyt obrotowy, trzeba w banku złożyć następującą dokumentację: dokumenty rejestracyjne firmy (NIP, REGON, wpis do ewidencji i KRS), dokumenty finansowe z ostatniego roku. Ten rodzaj kredytu można załatwić w przeciągu tygodnia, a bank ma dwa dni robocze na przelanie gotówki na firmowe konto bankowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.