Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie strategie inwestowania

Jak zacząć inwestowanie, będąc nowicjuszem?

Dla osoby, która nie jest zaznajomiona z praktyką inwestowania, może ono się jawić jako niezwykle atrakcyjny sposób zarobku – bez wymogu pracowania na każdą złotówkę wykonując określone zadania czy spędzając konkretną liczbę godzin, ale rozmnażając pieniądze „same z siebie”. Nie da się ukryć, że majątki budowane z kapitału należą do największych i najszybciej zakumulowanych na świecie. Niemniej nawet nowicjusz musi być na pierwszy rzut oka świadomy, że sprawa nie jest taka prosta: w końcu gdyby inwestowanie było proste, to nikt nie robiłby nic innego i z łatwością pomnażał majątek. I faktycznie: przykładowo, na giełdzie zarabia tylko ok. 20% osób, które w to wchodzą. Jest to jeden z wielu sektorów, na których działanie wymaga po prostu ogromnej wiedzy, porównywalnej z nauką innej dziedziny czy obcego języka. Pojawia się więc pytanie dla tych, którzy chcieliby należeć jednak do grupy tych zarabiających poprzez inwestowanie: na czym właściwie polegają pierwsze kroki w tej branży? Na starcie powiedzieć można, że pewne inwestycje dokonywane są regularnie przez większość osób: dbamy o zdrowie, by żyć dłużej i przyjemniej, budujemy nawet nieświadomie relacje z ludźmi, płacimy za lepsze mieszkanie, edukację uniwersytecką czy kursy zawodowe, i tak dalej. Wszystko to przekłada się na różnego rodzaju korzyści w przyszłości, a więc jest inwestycją. Wydawanie pieniędzy na konkretne akcje, towary czy udziały bez świadomości takiego kontekstu może czasami stać się chybione, na przykład gdy kupuje się produkty, o których powodzeniu wyczytało się gdzieś, bez wyobrażenia, dlaczego konkretnie ludzie chcieliby w przyszłości dać za nie więcej pieniędzy, niż obecnie i co może stanąć na drodze.

Chociaż to mało ekscytujące, pierwszym krokiem dla nowego inwestora może być po prostu odłożenie bezpiecznej kwoty. Źródło: Pixabay.com.
Chociaż to mało ekscytujące, pierwszym krokiem dla nowego inwestora może być po prostu odłożenie bezpiecznej kwoty. Źródło: Pixabay.com.

Pierwszy krok do inwestowania jest prosty, choć niekoniecznie łatwy: tym najlepiej zajmować się, mając odłożone trochę pieniędzy. Nie ma wiarygodnych sposobów na szybki zarobek, inwestowanie jest sprawą długoterminową – dlatego też poświęcać na nie powinno się pieniądze, które nie będą na pewno potrzebne do życia. Spłacenie własnych kredytów, długów, zobowiązań, a także odłożenie pieniędzy pozwalających na spokojne życie przez jakiś czas nawet w razie kryzysu czy utraty pracy – to najlepszy początek przygody z inwestowaniem pieniędzy „na poważnie”. Działania na giełdzie przy niewielkim doświadczeniu powinno się traktować jedynie jako sposób nauki, nie szansę na wielki zarobek – bez dużej wiedzy, nie ma podstaw oczekiwać, że „wyprzedzimy” weteranów zajmujących się tym zawodowo. Niektóre inwestycje są stosunkowo przystępne nawet dla tych, którzy wiedzą niewiele – jednakże dopiero po przeczytaniu książek o podstawach inwestowania i obserwowaniu rynków przez pewien czas będziemy umieli je rozpoznać i odróżnić od jednych z wielu „pułapek” zastawianych na chciwych i niewykształconych. Pierwszym krokiem inwestowania dla nowicjuszy trzeba więc nazwać… niewydawanie zbyt wielu pieniędzy pochopnie.

Sprawdź również:  Obligacje korporacyjne się opłacają

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.