Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie strategie inwestowania

Nieruchomości spod młotka

Zakup nieruchomości to niewątpliwie jedna z najbardziej korzystnych inwestycji. Niestety, nie jest ona przeznaczona dla wszystkich, nie każdy bowiem posiada odpowiedniej wysokości wolne środki, które mógłby przeznaczyć na zakup mieszkania czy wolnostojącego domu. Jeśli jednak mamy co najmniej kilkadziesiąt tysięcy, możemy pomyśleć o ulokowaniu ich w ten sposób – powód jest proty: w większych miastach posiadacze dodatkowego mieszkania mogą liczyć na stałe dochody z tytułu jego wynajmu. Nie bez powodu największą popularnością cieszą się mieszkania w dużych, akademickich miastach, a w tym kontekście oczywistym jest, że najwięcej możemy zyskać posiadając mieszkania w najlepszych lokalizacjach, a do takich niewątpliwie należą centra miast czy okolice wyższych uczelni.

Zakup nieruchomości na aukcji komorniczej może być doskonałą inwestycją, która po relatywnie krótkim czasie zwróci się z nawiązką (źródło grafiki: Pinterest)
Zakup nieruchomości na aukcji komorniczej może być doskonałą inwestycją, która po relatywnie krótkim czasie zwróci się z nawiązką (źródło grafiki: Pinterest)

Całkiem sporo młodych osób, które nie dysponują zapasem wolnych środków, zdecydowało się na zakup mieszkania na kredyt i wynajem jego części lokatorom – dzięki takiemu rozwiązaniu kredyt spłacany jest praktycznie z pieniędzy najemców. Wiele osób decyduje się obecnie również na zakup mieszkań na aukcjach komorniczych: mieszkania, domy czy nawet całe działki wraz z zabudowaniami sprzedawane są wtedy po dużo niższych cenach niż rynkowe. To sprawia, że nieruchomości „spod młotka” przyciągają obecnie bardzo wielu inwestorów.

Informacje o komorniczej egzekucji podawana jest publicznie, zawarta jest w niej wiadomość o cenie nieruchomości, jej lokalizacji, powierzchni oraz numerze i miejscu przechowywania księgi wieczystej. Co jest więc warunkiem przystąpienia do licytacji? Jest nim wpłacenie rękojmi, której wysokość równa się 10% szacowanej wartości lokalu. Wartość sprzedaży na aukcji określana jest w następujący sposób: w postępowaniu egzekucyjnym rzeczoznawca majątkowy szacuje aktualną wartość rynkową nieruchomości, a ta jest podstawą do określenia ceny wywoławczej na licytacji.

W pierwszej licytacji cenę wywoławczą stanowi 3/4 wartości rynkowej nieruchomości. Jeśli jednak nie uda się sprzedać nieruchomości za pierwszym razem, cena wywoławcza to 2/3 wartości rynkowej. Jeśli uda nam się zakupić nieruchomość w takiej licytacji, musimy przygotować się niestety na dość długotrwały proces zmiany właściciela, ponadto wylicytowany lokal nierzadko trzeba poddać gruntownemu remontowi, dlatego inwestowanie w nieruchomości sprzedawane w drodze egzekucji komorniczej to zajęcie dla wytrawnych i cierpliwych inwestorów, którzy o zyskach myślą raczej w dłuższej perspektywie.

Sprawdź również:  Zadbaj o swoją przyszłość z OFE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.