Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Kredyty

Ruszył program „Mieszkanie dla Młodych”

Na początku stycznia uruchomiony został długo zapowiadany program „Mieszkanie dla Młodych”, kolejny po „Rodzinie na Swoim” program dofinansowania wkładu własnego na zakup pierwszego mieszkania. Mogą z niego skorzystać osoby do 35. roku życia chcące zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Program polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego, które udzielane jest w momencie wypłaty kredytu zaciągniętego w jednym z banków objętych programem.

„Mieszkanie dla Młodych” to szansa dla wielu młodych małżeństw (źródło: PInterest)

Pierwszym bankiem, który zaakceptował wniosek w „Mieszkaniu dla Młodych” jest Pekao. Bank prowadził od listopada ubiegłego roku dużą kampanię informacyjną dotyczącą tego programu. Zainteresowanie jest więc duże i to pomimo tego, że zasady przyznania dofinansowania mocno się różnią od tych w „Rodzinie na swoim”. Limit wiekowy to jeden z warunków, jakie trzeba spełniać, aby ubiegać się o dofinansowanie. Najwięcej skorzystają małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Te mogą liczyć na wsparcie w wysokości 15% nabywanego mieszkania, przy czym jeśli w okresie 5 lat od zakupu mieszkania osobom tym urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, możliwe będzie ubieganie się o kolejne 5% dopłaty. Rodziny wielodzietne mają też zwiększone limity powierzchni nabywanych nieruchomości: 85 zamiast 75 metrów kwadratowych w przypadku mieszkania i 110 zamiast 100 metrów w przypadku domu.

„Mieszkanie dla Młodych” jest więc jak widać programem szczególnie skierowanym do rodzin wielodzietnych, nie posiadających swojego mieszkania i stosunkowo młodych. Kiedy kończył się poprzedni program rządowy tego typu obawiano się, że z kolejnego będzie mogła skorzystać dużo mniejsza ilość kredytobiorców. Problem miały stanowić ceny nieruchomości w dużych miastach. Zgodnie z zasadami programu limit za metr kwadratowy powierzchni nabywanego mieszkania to średnia arytmetyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wskaźniki określają wojewodowie, a następnie są one mnożone przez współczynnik 1,1. Ponadto limity dzielą się na 3 kategorie: obowiązujące dla stolic województw, gmin sąsiadujących ze stolicami i pozostałych miejscowości w danym województwie.

Sprawdź również:  Czego można obawiać się w przypadku kradzieży danych osobowych?

Na podstawie ostatnio ogłoszonych limitów cenowych na pierwszym miejscu jest Warszawa z kwotą 5 864,70 zł, na kolejnych miejscach znalazły się takie miasta jak Gdańsk, Poznań, Łódź i Kraków. Najniższe limity ogłoszono dla Rzeszowa, Opola i Białegostoku. Jeśli więc planujemy zakup mieszkania na północy Polski, największy limit będziemy mieli dla Gdańska, najmniejszy dla Szczecina. Mieszkańcy stolicy limit za metr nowego mieszkania mają największy, jednak zapewne w wielu przypadkach będzie on jednak zbyt mały, by kupić nowe mieszkanie w dogodnej lokalizacji Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.