Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestycje w przyszłość Oszczędzanie

Instalacja gazowa w samochodzie – czy się opłaca?

Bardzo prosta odpowiedź brzmi w skrócie: tak… zazwyczaj tak. Nie przez przypadek w Polsce przeróbki na LPG (propan-butan) są niezwykle popularne, instalację gazową ma około dwóch milionów samochodów w kraju. Warto zwrócić uwagę na kilka decydujących detali, które mogą znacznie zmienić opłacalność takiej inwestycji. Jednak ogólna zasada wydaje się prosta: dla niemal każdego samochodu, instalacja gazowa jest finansowo opłacalna. Warto pamiętać, że samochód nie odpala na gazie (przynajmniej: nie powinien), tak więc oszczędność jest większa na dłuższe dystansy. Gaz palony jest w niewiele szybszym tempie, niż benzyna, za to litr kosztuje obecnie poniżej 2 zł. Założenie porządnej instalacji to koszt kilku tysięcy złotych (ogólnie warto uważać na oferty tańsze niż ok. 2500 zł – i to w przypadku 4 cylindrów, bo większe silniki to wyższe koszty). Biorąc pod uwagę ceny benzyny i LPG, koszt zwraca się po ok. 10 tys. kilometrów (dla aut palących dużo, nawet kilka tys. km mniej), czyli dla regularnego kierowcy zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy. Dla osób jeżdżących rzadko, taki zakup może być mniej opłacalny jednak koszty utrzymania dobrej instalacji, wymiany szybciej zużywających się części zazwyczaj są niewielkie w porównaniu do oszczędności.

LPG czy się opłaca

Mniej popularnym w Polsce, choć niekoniecznie na Zachodzie argumentem, jest ekologia LPG względem benzyny. Spalanie go wydziela o ok. połowę mniej dwutlenku węgla, mniej także innych szkodliwych i dla klimatu, i dla powietrza w naszych miastach substancji. Instalacja gazowa jest dość lekka, a silnik, choć na gazie ma trochę mniej mocy, działa ciszej, lepiej i mniej się „męczy”. Używanie gazu i benzyny sprawia, że możemy dłużej jechać bez parkowania.

Najważniejsze w całej inwestycji wydaje się to, o czym wspomnieliśmy już – zadbania o odpowiednią jakość instalacji. Te wykonane niewłaściwie mogą być wręcz niebezpieczne, a na pewno narażą nas na nerwy, czy nic się nie zepsuje. W założeniu instalacji LPG najważniejsze jest znalezienie osoby, która naprawdę doskonale się na tym zna. Wie, jak działa nasz silnik, i do niego dopasuje odpowiedni rodzaj instalacji, ponieważ od rodzaju silnika zależy tutaj wiele. Ważne jest także, by naprawdę odpowiednio wszystko zamontować i wyregulować. Większość problemów zazwyczaj wynika z niedostatecznej ekspertyzy gazownika, który przeprowadzał instalację.

Sprawdź również:  Słaba kondycja firm budowlanych będzie się poprawiać

Nie opłaca się raczej oszczędzać na zakładaniu tańszej instalacji – te renomowane ostatecznie oszczędzają sporo czasu i pieniędzy. Bardzo dobre opinie zbierają np. instalacje firmy Landi Renzo, które są instalowane w samochodach marki SKODA. Te najlepsze nie są najtańsze, ale w przypadku auta często używanego mogą przynieść wiele tysięcy złotych oszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.