Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

księgowość w pigułce materiały szkoleniowe dla księgowych podatki szkolenia dla księgowych

Doradca podatkowy i jego zadania

Gdy w naszym kraju zaczęła rozwijać się gospodarka rynkowa, pojawili się także doradcy podatkowi. Ich usługi są bardzo cenne dla każdego podatnika, niezależnie od tego, czy posiada firmę czy też nie. Jakie zadania spoczywają na doradcach podatkowych?

Doradca podatkowy.
Doradca podatkowy.

Po pierwsze, doradca podatkowy ma za zadanie udzielanie profesjonalnych porad, opinii oraz wyjaśnień w zakresie obowiązków podatkowych swoich Klientów, a więc podatnikom, płatnikom bądź inkasentom. Po drugie, doradca podatkowy jest zobowiązany prowadzić na zlecenie Klienta ksiąg podatkowych i innych ewidencji podatkowych oraz udzielać im pomocy w zakresie ich odpowiedniego wypełniania. Po trzecie, zadaniem doradcy jest sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych dla swoich Klientów bądź udzielanie im pomocy w tym temacie. Trzeba tu jednak pamiętać, iż deklaracje podatkowe oznaczają w tym wypadku wszelkie zeznania, wykazy, informacje oraz inne dokumenty, których obowiązek złożenia wynika z prawa podatkowego. W tej kwestii za pomoc doradcy podatkowego można uznać czynności bezpośrednio zlecone mu przez podatnika, płatnika czy inkasenta, a udzielone porady czy wyjaśnienia mają dotyczyć konkretnego podmiotu.

Doradca podatkowy w firmie

Doradca podatkowy może także zajmować się szeroko pojętą księgowością przedsiębiorstw i firm, przez które jest zatrudniony. W zakres jego obowiązków wchodzi prowadzenie ksiąg rachunkowych lub podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz ewidencje do celów podatkowych. Poza tym zarządza finansami firmy i przygotowuje sprawozdania finansowe, czyli bilanse lub rachunki zysków i strat.

Kto może pełnić funkcje doradcy podatkowego?

Osobami, które mogą wykonywać czynności doradcy podatkowego są adwokaci i radcowie prawni, biegli rewidenci oraz osoby fizyczne wpisane na listę jako doradcy podatkowi.

Sprawdź również:  Elektroniczna faktura i jej zastosowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.