Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

prawo podatkowe

Aktualne interpretacje podatkowe – skąd czerpać wiedzę?

Jeżeli potrzebujemy precyzyjnych informacji odnośnie prawa podatkowego nie musimy wcale płacić za konsultacje ze specjalistą w tej dziedzinie prawa. Z pomocą może przyjść nam resort finansów, który stara się, aby informacja dotycząca prawa podatkowego był bardziej dostępna dla podatnika.

Skąd czerpać wiedzę o aktualnych przepisach podatkowych?

  1. Strony internetowe:
    1. Ministerstwa Finansów – www.mfw.gov.pl
    2. Krajowa Informacja Podatkowa – www.kip.gov.pl
    3. Strony izb skarbowych
    4. Strony urzędów skarbowych
    5. Broszury informacyjne
      1. Dostępne w urzędach skarbowych
      2. Dostępne na stronie MF w zakładce Podatki/Broszury Informacyjne
      3. Pytając w urzędach skarbowych
      4. Dzwoniąc do Krajowej Informacji Podatkowej

Co jednak w przypadku, gdy żaden z powyższych kroków nie przyniósł nam satysfakcjonującego wyjaśnienia albo co gorsza wyjaśnienia z różnych źródeł wykluczały się?

 Wtedy pozostaje nam wystąpić z wnioskiem o dokonanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego do Dyrektora Izby Skarbowej odpowiedniej dla naszego adresu zameldowania. Wniosek możemy złożyć osobiście w siedzibie Dyrektora Izby, albo wysłać pod adres wskazany we wniosku. O wydanie interpretacji może ubiegać się każdy zainteresowany płatnik, podatnik lub inny podmiot (nawet spoza terytorium kraju). O wydanie interpretacji występujemy gdy mamy wątpliwości co do zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Stanem faktycznym nazywamy zaistniałą sytuację, która powoduje wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Zdarzenie przyszłe to działanie lub zaniechanie planowane przez nas jako wnioskodawcę.

 Żeby złożyć prawidłowo wniosek do Dyrektora Izby Skarbowej musimy wypełnić odpowiedni druk formularza (ORD-IN, ORD-IN/A), dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i wnieść opłatę.

Opłata za pytanie dotyczące jednego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego wynosi 40 złotych. Musimy pamiętać, że jeżeli w jednym wniosku opisaliśmy kilka stanów faktycznych mających być przedmiotem interpretacji, to za każdy z nich należy dokonać osobnej opłaty. Wpłaty musimy dokonać w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.

Sprawdź również:  Co, gdzie, kiedy – czyli rozliczenie podatkowe za 2012

Dlaczego warto wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego?

Ponieważ mamy pewność, że stosując się do wydanej interpretacji działamy zgodnie z zasadami prawa podatkowego i nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności karno-skarbowej ani narażeni na zapłatę zaległego podatku wraz z odsetkami.

Ze zwróceniem się z wnioskiem nie należy zwlekać, ponieważ organ ma 3 miesiące na odpowiedź na nasze pytanie. Co prawda musi to uczynić bez zbędnej zwłoki, ale niestety, nie zawsze jest to tak szybko jakbyśmy sobie tego życzyli. Co ciekawe nawet otrzymując interpretację nie musimy się do niej stosować. Decyzję podejmujemy w pełni suwerennie, więc pomimo niepomyślnej odpowiedzi możemy działać po swojemu, licząc się z możliwymi konsekwencjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.