Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

księgowość w pigułce podatki prawo podatkowe słownik pojęć z księgowości wiadomości finansowe

Co odliczyć od podatku, a co od dochodu?

skarbonka z pieniędzmiCo roku, gdy przychodzi do wypełniania zeznania podatkowego, wiele osób zastanawia się nad tym, jak wypełnić ten dokument by coś „zyskać”. Prawo podatkowe daje bowiem możliwość odliczenia od podatku sporej części wydatków – niektóre odliczane są automatycznie, inne dopiero po wypełnieniu określonej deklaracji i tylko do pewnego limitu. Co można odliczyć od podatku?

Skala podatkowa od kilku lat jest taka sama. Określa ją ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Obecnie mamy dwie stawki, a próg podatkowy określa dochód uzyskany w danym roku podatkowym. Jeśli roczny dochód nie przekracza 85 528 zł, wówczas podatnik musi zapłacić 18% tej kwoty pomniejszone o 556,02 zł. Przy dochodzie przekraczającym 85 528 zł podatek wynosi 14 839,02 zł plus 32% nadwyżki ponad 85 528 zł. Trzeba też pamiętać, że w przypadku dochodu, który nie przekracza 3 091 zł w ciągu roku, nie ma obowiązku płacenia podatku.

Odliczenia i ulgi można podzielić na te, które można odliczyć od dochodu oraz te, które pomniejszają podatek. Od podatku automatycznie odliczane są składki na ubezpieczenia zdrowotne. Wypełniając deklarację można też odliczyć wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego (do 1%). Ulgi podatkowe to ulga na dzieci (1112,04 zł na każde dziecko), ulga abolicyjna czy też ulga budowlana i remontowa. Z kolei od dochodu odliczane są zwroty nienależnie pobranych świadczeń na ubezpieczenia społeczne. Można też odliczyć wydatki na internet, darowizny na cele pożytku publicznego, cele krwiodawstwa i organizacje kościelne. Dochód obniżymy też dzięki uldze rehabilitacyjnej czy możliwości odliczenia dojazdu do pracy.

Gąszcz przepisów, regularne nowelizacje i ulgi w kilku odmianach sprawiają, że przygotowanie zeznania podatkowego bywa skomplikowane. Na szczęście w internecie znajdziemy sporo stron z interpretacjami prawa podatkowego, które w jasny i przejrzysty sposób. Dodatkowo programy do rozliczania podatków są bardzo intuicyjne, więc wypełnienie zeznania wcale nie musi być trudne.

Sprawdź również:  Praca dla ambitnych w Aegon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.