Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

tłumiki hałasu przemysłowego wenga
Gospodarka

Redukcja hałasu przemysłowego

Hałas w przemyśle powodują m.in. instalacje energetyczne, które uwalniają sprężone powietrze lub parę wodną pod wysokim ciśnieniem. Z uwagi na negatywny wpływ nadmiernych dźwięków na człowieka i środowisko naturalne zachodzi konieczność stosowania specjalistycznych tłumików hałasu. Przedstawiamy garść informacji na ich temat.

Czym jest hałas przemysłowy?

Hałas przemysłowy to wszelkiego rodzaju niepożądane, uciążliwe lub szkodliwe drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, które za pośrednictwem powietrza oddziałują na narząd słuchu, a w konsekwencji na cały organizm człowieka. Najprościej mówiąc, to dźwięk o zbyt dużym natężeniu, który może powodować dyskomfort psychofizyczny.

Sprawdź również: Definicja hałasu

Hałas przemysłowy niekorzystnie wpływa na komfort życia, osłabia wydajność w pracy, co w konsekwencji może prowadzić do wypadków, ale przede wszystkim jest szkodliwy dla zdrowia. Nadmierna ekspozycja na dźwięki powoduje:

  • uszkodzenie słuchu (w tym ubytki trwałe)
  • utrudnia percepcję dźwięków, w tym rozumienie mowy
  • zaburza działanie układu krążenia
  • upośledza funkcjonowanie układu oddechowego
  • wpływa na pracę układu pokarmowego
  • niekorzystnie oddziałuje na układ nerwowy – powoduje rozdrażnienie i nerwowość, osłabia koncentrację.

Polskie prawo nie do końca jasno określa dopuszczalne normy hałasu przemysłowego. Przyjmuje się jednak, że granicą jest wartość 85 dB. Ponadto ustawa (Prawo ochrony środowiska) określa hałas jako zanieczyszczenie środowiska. Dlatego istotna jest redukcja hałasu przemysłowego nie tylko w miejscu pracy, ale także w przestrzeni publicznej.

Zastosowanie przemysłowych tłumików hałasu

Jednym z największych problemów współczesnego przemysłu energetycznego jest generowany przez instalacje nadmierny hałas. Przepisy prawa nakładają jednak na firmy obowiązek ograniczania uciążliwych dźwięków. W tym celu stosuje się przemysłowe tłumiki hałasu. Urządzenia o najwyższych parametrach technicznych umożliwiają niwelowanie nadmiernych dźwięków i zapewniają bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska. Wytłumianie hałasu polega na wydłużeniu czasu wydostawania się do atmosfery powietrza czy pary wodne. Dzięki temu zmiana ciśnienia na wylocie instalacji nie jest tak gwałtowna i nie następuje nagłe rozprężenie gazów generujące uciążliwy dźwięk.

Sprawdź również:  Czy transfer energii do telefonu odmieni rynek?

Przemysłowe tłumiki hałasu wykorzystuje się także dodatkowo w układach pneumatyki, poprawiając w ten sposób komfort pracy w halach produkcyjnych. Urządzenia montowane są w wielu przyłączach odpowietrzających elektrozaworów, zaworów sterowanych w sposób mechaniczny lub pneumatyczny, wysp zaworowych, a także w otwartych otworach, gdzie sprężone powietrze pod ciśnieniem wydostaje się do atmosfery. 
Instalacje w branży energetycznej emitują hałas zarówno w trakcie uwalniania sprężonego powietrza, jak i  wydmuchu pary wodnej. Stąd na rynku występują 2 rodzaje przemysłowych tłumików hałasu:

  • tłumiki hałasu wydmuchu pary wodnej
  • tłumiki hałasu wydmuchu sprężonego powietrza.

Wszystkie rodzaje przemysłowych rodzajów tłumików są odpowiednio dobierane do konkretnej instalacji. Tłumiki hałasu firmy Wenga wytwarzane są z najlepszej jakości materiałów na podstawie precyzyjnych projektów po wykonaniu szczegółowych obliczeń. Dzięki temu urządzenia mają optymalne parametry techniczne, które nie ograniczają wydajności instalacji.

Tłumiki hałasu wydmuchu pary wodnej

Odpowiednio dobrane tłumiki hałasu wydmuchu pary wodnej w instalacjach energetycznych skutecznie obniżają hałas towarzyszący wylotowi pary. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji oraz wykorzystaniu doskonałych materiałów tłumiących. Tłumiki hałasu wydmuchu pary wodnej montuje się w miejscach wylotu pary wodnej oraz w zależności od przeznaczenia za:

  • zaworami bezpieczeństwa
  • zaworami rozruchowymi
  • zaworami regulacyjnymi.

Tłumiki hałasu wydmuchu sprężonego powietrza

W przypadku instalacji emitującej uciążliwe dźwięki poprzez wydmuchiwanie sprężonego powietrza, stosuje się tłumiki hałasu wydmuchu sprężonego powietrza. Jednocześnie dobrze dobrane i wykonane z najwyższych jakościowo materiałów tłumiących, pozwalają na zachowanie pełnej wydajności instalacji. Tłumiki montowane są w miejscu wylotu gazów do atmosfery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.