Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

podatki

Podatki w Polsce

Przeciętny Jan Kowalski oddaje Państwu średnio około 60 % dochodów. Każdego miesiąca z naszej pensji płacimy państwu rozmaite daniny. Podstawowymi podatkami są podatek dochodowy oraz podatek VAT. Z tego tylko tytułu odprowadzamy 18% podatek dochodowy i 23% podstawowej stawki podatku VAT.

Na tym okrajanie naszej pensji bynajmniej się nie kończy. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę to od naszej pensji odprowadzane są dodatkowo składki na ubezpieczenie zdrowotne, fundusz rentowy, ZUS, fundusz pracy itp. Oczywiście powyższych składek nie oddajemy w całości Państwu, ponieważ w zamian otrzymujemy opiekę medyczną i socjalną. Nie mniej jednak znacznie ograniczają one naszą pensję.

Na koniec, gdy już opłacimy wszystkie obowiązkowe składki, pozostałe nam pieniądze wcale nie są bezpieczne od zakusów Państwa. Do akcji wkraczają bowiem kolejne podatki pośrednie takie jak: akcyza, abonament telewizyjny czy opłaty w urzędach administracyjnych za wykonywanie pracy urzędników…

Według Centrum im. Adama Smitha, zajmującego się badaniem gospodarki, w zeszłym roku Dzień Wolności Podatkowej przypadł 21 czerwca. Oznacza to, że na opłacenie wszystkich podatków, czyli dochodowego, VAT, akcyzy, składek ZUS i zdrowotnych, w roku 2012 musieliśmy pracować 172 dni.

Sprawdź również:  Rachunkowość on-line i jej zalety

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.