Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

podatek
Biznes księgowość w pigułce podatki prawo podatkowe

Rozliczenia podatkowe dla firm

Nierozerwalną częścią prowadzenia firmy jest również coroczne odprowadzanie podatku i rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Warto mieć odpowiednią wiedzę na ten temat, gdyż błędy w rozliczeniach są bardzo sprawdzane przez US i mogą sprowadzić na nas spore kłopoty. Zobaczmy więc, z jakich form rozliczenia możemy korzystać i jakie zalety posiada każde z tych rozwiązań.

Formy opodatkowania dla firm

Każda działalność gospodarcza składająca się z jednej osoby oraz spółka cywilna może wybrać jedną spośród pięciu firm rozliczania podatku (kliknij). Należą do nich:

– rozliczenie na zasadach ogólnych według stawek 18% i 32%;
– rozliczenie według jednej stawki 19% (tak zwany podatek liniowy);
– rozliczenie zryczałtowane;
– ryczałt od przychodów;
– karta podatkowa.

Jeśli chodzi o dwie pierwsze formy rozliczania, polegają one na tym, iż podatek płacimy od dochodów. Mówiąc krótko, od wartości sprzedanych przedmiotów i usług odejmuje się koszty i od uzyskanej kwoty – od różnicy – musimy zapłacić podatek. Jeśli chodzi o stawki procentowe, pierwszy rodzaj rozliczenia według stawek 18% i 32% polega na tym, iż stawka procentowa będzie się różniła w zależności od rocznych dochodów firmy. Jeżeli roczny dochód firmy przekroczy kwotę 85.528 zł, to zapłacimy podatek według stawki 32%. Dla osób, które chcą uniknąć takich wahań, lepszym rozwiązaniem będzie podatek liniowy, który wynosi zawsze 19%, niezależnie od dochodów.

podatek
Płacenie podatku to nieodłączna część prowadzenia swojego biznesu. Dobrze wybrać taką formę rozliczenia, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

W wypadku zryczałtowanych form rozliczeń, podatek będziemy płacić od naszych przychodów, zatem Urząd Skarbowy nie będzie sprawdzał kosztów, jakie ponosimy przy prowadzeniu firmy. Ryczałt od przychodów to dobra forma rozliczenia dla osób prowadzących działalność usługową, która nie przynosi wielu kosztów, np. fryzjer czy ślusarz.

Sprawdź również:  Czym jest biuro rachunkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.