Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie strategie inwestowania

Polacy coraz chętniej lokują swoje oszczędności

Umieszczanie środków na lokatach jest jednym z najprostszych sposobów inwestowania pieniędzy. Mamy z góry określone oprocentowanie i czas inwestycji, więc możemy określić wysokość naszych zysków. Jedynym wrogiem naszych zysków jest inflacja, która może spowodować, że odsetki nam przyznane będą warte mniej niż w momencie zakładania lokaty.

Polacy coraz częściej decydują się na lokowanie swych oszczędności, by pracowały na siebie (źródło grafiki: Pinterest)
Polacy coraz częściej decydują się na lokowanie swych oszczędności, by pracowały na siebie (źródło grafiki: Pinterest)

Jednak – jak pokazują ostatnie badania – Polacy bardzo chętnie wybierają lokaty i są skłonni powierzyć bankom swoje pieniądze aż na piętnaście miesięcy, czyli o trzy miesiące dłużej, niż podczas badań robionych miesiąc wcześniej. Ponadto znacznie wzrosła kwota środków, jakie jesteśmy skłonni przeznaczyć na inwestycje – z około 18 tysięcy do 30 tysięcy złotych. Bardzo wielu klientów jest zadowolonych z wysokości oprocentowania konta, wiele osób decyduje się również na założenie konta oszczędnościowego: głównie ze względu na możliwość skorzystania ze swoich pieniędzy w razie takiej potrzeby.

Umieszczając swoje oszczędności na lokacie musimy się bowiem liczyć z tym, że nie będziemy mogli z nich skorzystać do momentu zakończenia lokaty. Oczywiście zawsze mamy możliwość zerwania jej w dowolnym momencie, jednak będzie to skutkowało utratą zarobionych odsetek. Wprawdzie wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, że lokaty są dużo bardziej opłacalne niż konta oszczędnościowe, jednak konta wybieramy ze względu na chęć posiadania dostępu do zaoszczędzonych środków.

Można chociażby część środków umieścić na lokacie sześcio- czy dwunastomiesięcznej, a na rachunku oszczędnościowym zostawić sobie kwotę, która będzie stanowić nasze zabezpieczenie na wypadek utracenia płynności finansowej. Musimy jednak uważać na opłaty za przelewy z konta oszczędnościowego: w większości przypadków banki umożliwiają dokonanie tylko jednego, dwóch bezpłatnych przelewów w miesiącu. Za resztę będziemy musieli zapłacić – nawet 10-15 zł za jeden przelew.

Warto o tym pamiętać, ponieważ na co dzień przyzwyczajeni jesteśmy do bezpłatnych przelewów z kont osobistych, konto oszczędnościowe jest jednak zdecydowanie innym typem produktu finansowego. Zostało stworzone do oszczędzania, a nie wykonywania na nim stale operacji. Zasady takie tym bardziej pomagają nam powstrzymać się od uszczuplania naszych oszczędności, więc wystarczy tylko o nich pamiętać, a zyski będą tym bardziej widoczne.

Sprawdź również:  Mieszkanie marzeń: Łódź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.