Cena za kupno czy wynajem to niejedyne koszty, które wiążą się z posiadaniem nieruchomości. Dochodzą to tego koszta utrzymania, zazwyczaj znacznie niższe od kwoty wynajmu czy kredytu, jednak nadal całkiem znaczące. Chodzić może o opłatę za wodę czy wywóz nieczystości, ale przede wszystkim energię. Nie bez powodu większość najbogatszych firm świata to koncerny energetyczne – w obecnych czasach większość naszej działalności wymaga energii, czy to cieplnej, czy elektrycznej do zasilania urządzeń. 99% Polaków płaci rachunki za prąd, w wysokości średnio ok. 2000 zł rocznie na gospodarstwo domowe. Podobne koszty wiążą się z ogrzewaniem mieszkania. Warto więc śledzić rynek, by nie być zaskoczonym ewentualną podwyżką, a także pamiętać o wyborze najlepszej oferty.
Warto pamiętać, że rynek energetyczny w Polsce jest otwarty, zarówno z perspektywy firm, jak i klienta. Od kiedy przystąpiliśmy do Unii Europejskiej, wszystkie jej firmy energetyczne mogą szukać klienta w każdym kraju. Z kolei od roku 2007 każde pojedyncze gospodarstwo domowe może wybrać własnego dostawcę. Warto korzystać z przeliczników, ponieważ w zależności od dostawcy oraz taryfy, rachunki mogą być nawet o 50% wyższe, niż by musiały być.
Jeszcze zaś większe, jeśli prowadzimy firmę, zwłaszcza, gdy ta zużywa sporo energii. Część osób rezygnuje z poszukiwań zniechęcona koniecznością załatwiania formalności, jednak generalnie jest to jednorazowy proces. Można też oddać pełnomocnictwo nowemu dostawcy, który przeprowadzi pozostałe czynności. W ostatnich latach znacznie więcej osób zaczęło się interesować tematem i kilkukrotnie wzrosła ilość gospodarstw zmieniających sprzedawcę np. prądu. Łącznie ta liczba zbliża się już do pół miliona. Firmy starają się utrzymać klienta na dłużej.
Stała cena za prąd to popularna oferta, którą zaczynają proponować niektórzy dostawcy. Daje ona kilka lat spokoju w tej kwestii. Ponieważ ceny prądu regularnie rosną o kilka procent rocznie, taka inwestycja może być bardzo opłacalna.
W tym roku ceny samej energii teoretycznie nie powinny wzrosnąć, ale ponieważ firmy modernizują i rozbudowują sieci, można spodziewać się lekkiego podwyższenia rachunków. Regularnie drożeje także gaz. Co dość rzadkie, w tym roku spadły za to o kilka procent ceny węgla, głównie z powodu łagodnej zimy. Zmiany klimatu czy wojna w Donbasie to przykłady wydarzeń, które napawać mogą niepewnością co do cen energii w najbliższych latach.