Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

księgowość w pigułce

Księgowość firmy – prowadzić samemu czy wynająć biuro?

Jeżeli mamy małą, jedno- lub kilkoosobową firmę, nierzadko zastanawiamy się, czy prowadzenie księgowości powierzyć firmie zewnętrznej. Samodzielne prowadzenie księgowości nie musi być dla nikogo skomplikowane. Wystarczą podstawowe umiejętności, ogólna wiedza oraz program księgowy. Z pewnością może to być forma oszczędności dla freelancerów oraz dla osób,  które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Można też wynająć biuro, bo w przypadku małej firmy nie będzie wymagało dużych pieniędzy za usługi, a my staniemy się bardziej spokojni o bezbłędność wszystkich dokumentów 🙂

 

źródło: https://pixabay.com/
źródło: https://pixabay.com/

Jak prowadzić samodzielnie księgowość w małe firmie?

Nie jest tajemnicą, że im mniejsza skala działalności, tym mniej obowiązków związanych z rozliczeniem firmy.  Zwykle konieczne jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów – to zadanie nie jest skomplikowane i nie wymaga dużej pracy. Jeżeli przedsiębiorca jest zwolniony z VAT-u, nie musi prowadzić ewidencji zakupów w celu rozliczenia podatku. Podobnie dotyczy to firm, które nie zatrudniają osób pracujących na umowę o pracę, zatem nie trzeba zajmować się czasochłonną dokumentacją związaną z obsługą kadr i płac. Mała firma powinna pamiętać o prowadzeniu rejestrów VAT, ewidencji przebiegu pojazdów, wyposażenia oraz środków trwałych. Konieczne jest rokroczne wypełnianie i składanie deklaracji podatkowej. Warto pamiętać o tym, aby dokumenty firmowe przechowywać przez co najmniej 5 lat, licząc od końca roku. Dużym ułatwieniem dla freelancerów jest program do prowadzenia księgowości. Korzystanie z niego nie jest trudne, w internecie można znaleźć wiele programów w dobrych cenach. Warto udać się również na szkolenie z zakresu księgowości przeznaczone dla małych firm.

źródło: https://pixabay.com/
źródło: https://pixabay.com/

A może wynająć biuro dla wewnętrznego spokoju?

Z pewnością samodzielne prowadzenie księgowości wymaga ogromnego zaangażowania, dokładności, systematyczności i umiejętności. Trzeba umieć zarządzać własnym czasem, aby znaleźć go na prowadzenie ewidencji księgi przychodów i rozchodów, wystawianie faktur oraz składanie wniosków do ZUS-u oraz realizowaniu przelewów. Pamiętać należy o terminach, zaliczkach podatkowych, a także o nieustannym dokształcaniu się i czytaniu przepisów. Nie każdy odnajdzie się w liczeniu cyferek i czytaniu ustaw dotyczących zmian w prawie podatkowym. Czasami po prostu łatwiej i bezpieczniej jest opłacić biuro rachunkowe świadczące usługi dla wielu firm. Zrzucenie odpowiedzialności na firmę zewnętrzną o dużym stażu w księgowości to nierzadko lepsze rozwiązanie i uczenie się rachunkowości od podstaw. Po prostu nie każdy się w niej odnajdzie!

Sprawdź również:  Rejestr faktur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.