Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

księgowość w pigułce słownik pojęć z księgowości

Słownik pojęć: aktywa, pasywa

AKTYWA i PASYWA – czym dokładnie są pojęcia, które każdy z nas gdzieś słyszał, i z którymi każdy z nas się zetknął? Czym są pojęcia, które odpowiednio zastosowane w życiu, zbliżą nas do celu, jakim jest zabezpieczenie finansowe przyszłości?

waga

 

AKTYWA

W wersji uproszczonej to nic innego, jak wszystko to, co można policzyć i wyrazić w jednostkach pieniężnych (środki trwałe, towary i wyroby gotowe, surowce, gotówka w kasie). Wszystko to, co przynosi nam dochód i wkłada pieniądze do naszej kieszeni. Najczęściej ludzie w kolumnie „aktywa” wpisują „pensja”.

Podążając za definicją dla praktyków, należy powiedzieć, że aktywa to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, które powstały w wyniku przeszłych zdarzeń i które to w przyszłości spowodują wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Ogólnie rzecz biorąc, aktywa to wszystkie rzeczy, ruchomości i nieruchomości, które generują pieniądze, a uzyskane zyski przewyższają amortyzację.

Chcąc zwiększyć kolumnę aktywów, warto postawić na drobne inwestycje, lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, itp.

PASYWA

Pasywa (mówiąc najprościej) to nic innego, jak to wszystko czym jednostka sfinansowała posiadany majątek. To wszystkie koszty, jakie na bieżąco ponosimy (wszelkie opłaty, hipoteka, jedzenie, podatki, itp.) Większość osób w kolumnie „pasywa” wpisuje „zobowiązania”.

Pasywa to rzeczy, które nie generują dochodów, a powodują rozchód pieniędzy, wyjmują kasę z naszej kieszeni. Przy umiejętnym gospodarowaniu dochodami, pasywa w każdej chwili można zmienić w aktywa. I w tym właśnie tkwi klucz do niezależności finansowej.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby pasywa nie okazały się większe od aktywów, gdyż wcześniej czy później popadniemy przez to w kłopoty finansowe.

Chcąc ograniczyć kolumnę pasywów wystarczy zadbać o pewne oszczędności. Wystarczy ograniczyć rozmowy telefoniczne, zmniejszyć abonament za TV i Internet, mniej jeździć autem, a w sklepie wybierać produkty tańsze, zamiast tych drogich, markowych.

Sprawdź również:  Sklep internetowy, czyli pomysł na biznes w internecie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.