Szkolne Kasy Oszczędnościowe w PKO Banku Polskim, które dziś nazywane są nauką oszczędzania XXI wieku i unikalnym rozwiązaniem w skali Europy nie są jednak zjawiskiem świeżym i nowym. Ich historia sięga aż lat 20-tych ubiegłego wieku. Wcześniej funkcjonowały jako książeczki oszczędnościowe, które były podpisywane przez nauczycieli. Ich współczesna wersja jest bardziej zaawansowana i przypomina bankowość elektroniczną dla dorosłych, z tym że w atrakcyjnej, dziecięcej szacie graficznej.
Source: familyshare.com via Nancy on Pinterest
Obecnie w programie SKO uczestniczy około 2000 szkół z całego kraju i około 150 tysięcy uczniów. Każdego roku uczestnicy programu mogą zaprezentować swoje osiągnięcia i zmierzyć się w konkursach organizowanych przez PKO Bank Polski. Celem takich konkursów jest z kolei wyróżnienie szkół, które czynnie popularyzują idee związane z oszczędzaniem.
SKO – oszczędzanie przez zabawę
Dzięki SKO dzieci uczą się oszczędzać i gospodarować posiadanymi środkami finansowymi. W nowym systemie dziecko samodzielnie monitoruje stan swoich oszczędności, planuje wydatki (np. przez tworzenie skarbonek) i odkłada pieniądze na konkretny (wcześniej zaplanowany) cel. Za szczególne osiągnięcia, tj. wpłaty na konto, regularne oszczędzanie, wypełnienie skarbonki, dziecko otrzymuje oznakę.
Oprocentowanie na dziecięcych kontach wynosi 5 procent. W momencie kiedy środki przekroczą 2,5 tysiąca złotych, nadwyżka przyniesie już tylko 2 procent w skali roku.
Takie oswajanie młodych ludzi z tym, że posiadają jakieś środki finansowe (kieszonkowe) jest bardzo dobre. Młodzi ludzie traktują to głównie jako zabawę, jednakże poznanie zasad funkcjonowania konta przy pomocy namacalnych pieniędzy jest wartościowe i niezwykle przyszłościowe.
Ogólnie rzecz biorąc, dzięki udziałowi w programie uczniowie uczą się zarządzania finansami osobistymi, zdobywają wiedzę na temat oszczędzania i roli pieniądza w świecie, wyrabiają nawyk świadomego oszczędzenia oraz nabywają przydatne umiejętności z zakresu korzystania z usług bankowych.
SKO – jak to działa
W ramach Szkolnych Kas Oszczędnościowych, uczeń otrzymuje własne konto bankowe, na które rodzice mogą wpłacać kieszonkowe. Wraz z założeniem konta, dziecko otrzymuje specjalną legitymację z numerem rachunku, która wyglądem przypomina klasyczną kartę płatniczą. Zarządzanie środkami finansowymi odbywa się za pośrednictwem serwisu transakcyjnego. Uczniowie jedyne czego nie mogą w ramach SKO, to wykonywać przelewów poza swoje konto, ani płacić kartą. Dużym atutem SKO jest to, że dziecko może tworzyć tzw. skarbonki, na których będzie zbierać pieniądze na konkretny cel, ale o tym była już mowa wyżej.
Super pomysł! W końcu mądrego oszczędzania należy uczyć się od małego