Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Karty płatnicze Kredyty

Karta kredytowa czy kredyt bankowy – co bardziej się opłaca?

Większość z nas lubi robić zakupy, co jednak czynić w przypadku, gdy skończyły się nam środki, a w sklepie właśnie przeceniono wymarzony telewizor z 3D albo całą wiosenną kolekcję ubrań? Z pomocą przyjdą nam banki, oferując kredyt gotówkowy albo kartę kredytową. Które jednak z tych rozwiązań powinniśmy wybrać, aby zasilić nasz budżet i jednocześnie zapłacić bakowi mniejsze odsetki? Podejmując decyzję musimy wziąć pod uwagę koszty udzielenia pożyczki dostępność środków i dalsze losy naszego produktu kredytowego.

karty kredytowe i pieniądze w portfelu

 

Kredyty

Oprocentowanie kredytu w banku zaczyna się od 8,5% i sięga do nawet 20%. Oczywiście jest ono uzależnione od kwoty, okresu kredytowania i szczególnych warunków kredytu. Pamiętajmy, że oprócz samych odsetek zapłacimy dodatkowo prowizję od uruchomienia kredytu i dodatkowe ukryte koszty, takie jak np.: ubezpieczenia. Niewątpliwym plusem jest fakt, że kredyt zostanie przelany na nasze konto i możemy nim swobodnie dysponować, a bank nie będzie interesował się jego faktycznym przeznaczeniem. Ważne jest tylko aby raty były spłacane terminowo.

Jeżeli zdecydujemy się na wzięcie karty kredytowej to również rozpoczynamy długoterminową współpracę z bankiem. Karty wydawane są przeważnie na dwa lata z możliwością automatycznego przedłużenia umowy na kolejny okres. Co ważne procedury uzyskania karty i kredytu są takie same, a do wniosku dołączamy podobne dokumenty. Niekiedy banki same mogą nam zaproponować swoje instrumenty kredytowe, wtedy wystarczy, że podpiszemy umowę w oddziale banku i środki zostaną nam udostępnione bez składania dokumentów i oczekiwania na decyzję.

Podstawową różnicą pomiędzy korzystaniem z karty kredytowej i kredytu gotówkowego są odsetki. Jeżeli mądrze korzystamy z karty i terminowo spłacamy całkowite zadłużenie, to koszt jej użytkowania jest niewielki i znacznie niższy niż koszt kredytu. Pamiętajmy jednak, że z karty kredytowej nie możemy korzystać jak z karty bankomatowej, ponieważ wypłaty z bankomatów są obłożone wysoką prowizja sięgającą nawet od 7 do 9 % za transakcję. Dodatkowo  wypłacone w ten sposób środki są oprocentowane w granicach 18-20%.

Sprawdź również:  Kto bierze mikropożyczki?

Karta kredytowa znacznie traci na rentowności w przypadku, gdy nie możemy spłacić całego zadłużenia z poprzedniego miesiąca. Zobligowani wówczas jesteśmy do spłacenia minimalnej kwoty, a od pozostałej części płacimy odsetki sięgające nawet od 12 do 20% w skali roku. Atutami kart są jednak długie terminy płatności. Jeżeli znajdziemy korzystną ofertę, to mogą one nawet sięgać ponad 50 dni. Do karty dochodzą dodatkowe opłaty za wydanie karty oraz roczna opłata, która wynosi od 50 do 200 czy nawet 500 złotych – w przypadku złotej karty.

Atutami przemawiającymi za kartą jest fakt, że możemy uniknąć płacenia odsetek od przyznanej kwoty, a także otrzymujemy szereg dodatkowych usług i zniżek od firm współpracujących z bankiem. Wygodne jest również użytkowanie karty, ponieważ możemy z niej skorzystać zawsze gdy tego potrzebujemy. Kredyt jest z kolei instrumentem finansowym przeznaczonym na większe jednorazowe inwestycję, ponieważ środki wpływają na nasze konto od razu i możemy nimi swobodnie dysponować, bez potrzeby wydawania ich tylko po przez płatności kartą w sklepach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.