Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Karty płatnicze Konta bankowe

Karta płatnicza 3 w 1?

Pomysły na połączenie funkcjonalności kilku kart w jednym plastiku pojawiają się w ostatnim czasie stosunkowo często. Były więc już pomysły na zakodowanie informacji o wszystkich programach lojalnościowych w jednej karcie, jak również projekty połączenia kart płatniczych w jednym plastiku. Niestety, żaden z pomysłów nie przyjął się na tyle skutecznie, byśmy zaczęli z niego korzystać na masową skalę. Teraz swoją małą rewolucję chce wprowadzić Idea Bank przekonując, że jest w stanie w jednym plastiku zamknąć dane trzech kart: debetowej biznesowej, debetowej prywatnej i kredytowej firmowej.

Czas pokaże, czy nowa propozycja Idea Banku przyjmie się wśród klientów (źródło grafiki: Pinterest)
Czas pokaże, czy nowa propozycja Idea Banku przyjmie się wśród klientów (źródło grafiki: Pinterest)

Jest to więc zdecydowanie propozycja dla przedstawicieli firm – w praktyce posiadacz takiego plastiku ma mieć możliwość wyboru odpowiedniej karty na terminalu płatniczym. Domyślnie na pierwszej pozycji ustawiona będzie karta debetowa do konta firmowego, natomiast na odwrocie plastiku znajdziemy numery pozostałych dwóch kart oraz ich kody CVC. Ten rewolucyjny plastik ma być obsługiwany przez zdecydowaną większość terminali, które powinny być w stanie wykryć, że klient posługuje się kartą wieloaplikacyjną, więc zostanie on poproszony o wybór karty do dokonania transakcji. Karta będzie wypukła i będzie posiadać logo MasterCard. Idea Bank prowadzi obecnie prace mające na celu wprowadzenie swojej nowej karty na rynek.

Prawdę mówiąc jednak w przypadku rynku kart niewiele jest nas już w stanie zaskoczyć: czytniki biometryczne, karty z wyświetlaczami, karty wieloaplikacyjne… Czasem aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno temu sam wynalazek karty płatniczej czy lojalnościowej był dla nas czymś naprawdę rewolucyjnym. Możliwość umieszczenia własnego zdjęcia czy dowolnej grafiki, bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów, wprowadzenie płatności kartami do punktów handlowo-usługowych czy wreszcie płatności zbliżeniowe – są to zdecydowanie jedne z najbardziej znaczących dla nas zmian na rynku kart.

Bez względu na to, czy Idea Bank wprowadzi swoją kartę 3 w 1 czy nie, będziemy czekać na kolejne pomysły bankowców i specjalistów od marketingu. Wyobraźnia jest w końcu nieograniczona: może jednak karty zostaną skutecznie wyparte z rynku na rzecz płatności za pomocą odcisków palca czy nawet zegarka. Zapewne wielu z nas pamięta kultowy już film „Powrót do przyszłości”, w którym po raz pierwszy zobaczyliśmy latające deskorolki czy pojazdy napędzane śmieciami.

Sprawdź również:  Dyrektywa PSD2 – skok w innowacyjności w branży bankowej?

Osobiście z niecierpliwością czekam na moment, w którym (podobnie jak bohaterowie tego filmu) identyfikacja, płatności i obsługa zabezpieczeń naszego domu będzie odbywać się jedynie poprzez pozostawienie odcisków palca na odpowiednich czytnikach. Data będąca w filmie odległą przyszłością w naszej rzeczywistości już minęła, a my nadal nie mamy latających deskorolek, czytników biometrycznych w powszechnym użyciu i aut napędzanych śmieciami. Mamy za to całe góry kart: debetowych, kredytowych, obciążeniowych, przedpłaconych, lojalnościowych i premiowych, czyli zdecydowanie za dużo plastiku jak na erę miniaturyzacji, globalizacji i przełomowych technologii…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.