Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Karty płatnicze

Jedna karta w portfelu to kwestia czasu?

Nasze portfele pękają w szwach od ilości kart debetowych, kredytowych i lojalnościowych, jakie musimy ze sobą nosić. Mimo wprowadzenia możliwości płacenia za pośrednictwem telefonu nie rezygnujemy z nowych plastików, więc ich ilość stale rośnie. Co pewien czas pojawia się więc pomysł stworzenia plastiku czy aplikacji, która miałaby zapisane informacje o wszystkich posiadanych przez nas kartach.

Urządzenie Coin ma wyglądać właśnie tak (źródło: Coin)
Urządzenie Coin ma wyglądać właśnie tak (źródło: Coin)

Zaawansowane prace w tym kierunku prowadziła firma Google. Rezultatem jest Google Wallet, aplikacja zaprezentowana na konferencji prasowej w maju 2011, która pozwala użytkownikom na przechowywanie kart debetowych, kredytowych, lojalnościowych i upominkowych w telefonie. Google Wallet wykorzystuje technologię umożliwiającą dokonywanie transakcji zbliżeniowych. Jak na razie aplikacja ta dostępna jest niestety tylko w USA na określonych modelach telefonów i tabletów. W maju bieżącego roku Google połączył tę usługę z pocztą Gmail, by umożliwić użytkownikom dokonywanie przelewów poprzez załączniki. Na razie nie wiadomo nic więcej o dalszych pomysłach Google na rozwój tego typu technologii.

Nowy pomysł na zamknięcie danych wielu kart w jednym plastiku zaprezentowała 14 listopada firma Coin. W odróżnieniu od Google Wallet, Coin proponuje jako nośnik danych urządzenie przypominające kartę, a wyposażone w wyświetlacz, na którym będziemy mogli wybrać sobie kartę, którą w danej chwili zechcemy użyć by dokonać płatności. Podobną pod względem wyglądu kartę nie tak dawno wprowadził Getin Bank, jednak na wyświetlaczu karty płatniczej Getin Banku pojawia się saldo rachunku oraz informacje marketingowe. Jest to też karta wydawana do rachunku, nie mająca funkcjonalności łączenia w sobie kilku plastików. Karta firmy Coin to możliwość zamknięcia wszystkich naszych kart w jednej. Karta Coin powiązana jest z aplikacją mobilną, posiada również małą przystawkę do telefonu, za pomocą której wgrywamy dane kart.

Cały proces polega na przeciągnięciu wybranej karty paskiem magnetycznym przez przystawkę, a następnie zrobieniu jej zdjęcia naszym telefonem. Po wykonaniu tych czynności mamy już niezbędne dane zapisane w aplikacji, która łączy się z plastikiem udostępniając możliwość płatności zarejestrowaną kartą. Wszystkimi naszymi kartami zarządzamy z poziomu aplikacji, która komunikuje się z plastikiem za pomocą bluetooth. Dzięki temu połączeniu unikamy ryzyka pozostawienia gdzieś plastiku, ponieważ w momencie zbytniego oddalenia się od niej otrzymamy odpowiedni komunikat na nasz telefon. Plastik proponowany przez Coin posiada gabaryty standardowej karty oraz posiada wyświetlacz i przycisk, za pomocą którego zmieniamy karty. Pomysł z całą pewnością jest godny uwagi – czas pokaże, czy na pewno się przyjmie na szeroką skalę.

Sprawdź również:  Dyrektywa PSD2 – skok w innowacyjności w branży bankowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.