Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Oszczędzanie

Oszczędna jazda – jak wydawać mniej na używanie samochodu?

Zakup nowego samochodu to zazwyczaj radosny moment życia – oto przesiadamy się do nowoczesnego, lśniącego cacuszka prosto z salonu… albo do używanego, starego auta za kilka tysięcy złotych, z którym jednak nadal wiążemy nadzieję na poprawę względem tego, co mieliśmy wcześniej. Duma z nowych własnych czterech kółek towarzyszy każdemu kierowcy. Nie znaczy to oczywiście, że nie planujemy nowego zakupu, bo większość Polaków podaje, że w ciągu dwóch lat od nabycia auta planuje już mieć nowe. Jednak dbanie o nasz obecny samochód może tylko w tym pomóc, ponieważ pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze.

Instalacja gazowa może pomóc oszczędzić. Źródło: Pixabay.com.
Instalacja gazowa może pomóc oszczędzić. Źródło: Pixabay.com.

Głównym wydatkiem większości kierowców pozostaje oczywiście paliwo. Według szacunków, przeciętnie wydajemy na nie ok. 7-8 tys. zł rocznie. Tak więc jest to istotny element budżetu i zawsze warto przeliczać, ile w skali roku możemy zaoszczędzić, jeżdżąc oszczędnie. Niektóre zmiany mogą być kwestią nawyku. Przykładowo, obecne w rosnącej liczbie miast zegary na światłach pozwalają nam uniknąć niepotrzebnego gwałtownego hamowania lub przyspieszania podczas jazdy w mieście. To oczywiście tylko przykład z wielu praktyk na drodze, które wiążą się z reakcją na warunki i inne pojazdy i, poprzez przewidywanie ich zachowania, umiejętność uniknięcia zbyt częstych zrywów i hamowań. Myślenie z wyprzedzeniem na drodze nie tylko uprzyjemnia jazdę innym, ale też na dłuższą metę może nam sporo zaoszczędzić.

Ceny benzyny pozostają tematem gnębiącym wielu kierowców, a przede wszystkim – niepewnym. Przez ostatnie 10 lat widzieliśmy wzrost cen do grubo ponad 5 zł za litr, a obecnie spadające ceny zbliżają się do 4 zł. Sytuacja w Rosji czy na Bliskim Wschodzie jest niepewna, więc trudno przewidzieć na dłuższą metę, co będzie dalej z cenami. A ma to znaczenie, ponieważ pomaga odpowiedzieć na pytanie – czy opłaca się instalacja gazowa w samochodzie? Utrzymujemy tutaj wyliczenia sprzed kilku notek, że zazwyczaj odpowiedź brzmi: tak, jeśli samochód jest używany często. Przy miesięcznym przebiegu 3000 km i założeniu spalania 10 l/km, można oszacować oszczędność kosztów na 7 tys. zł, a to więcej niż wystarczająco na zakup dobrej instalacji gazowej. Warto pamiętać, że tylko dobra instalacja (założona przez kogoś, kto zna temat) oszczędza dalszych wydatków. Dobre opinie zbiera włoska firma Landi Renzo, która się w tym specjalizuje. Niech o jej wiarygodności świadczy fakt, że Landi Renzo montują też sami producenci samochód (http://www.skoda-auto.pl/oferta/auto-z-lpg/auto-z-lpg). Jeśli jeździmy mało i minimalizujemy koszty, tania instalacja może być raczej problemem, niż zyskiem.

Sprawdź również:  Ile można zaoszczędzić dzięki smartfonowi?

Z tym wiąże się ogólny wniosek, że w trosce o budżet, samochody które mamy zawsze powinniśmy oddawać do przeglądów i napraw. Jeśli jesteśmy w temacie spalania benzyny to zauważmy, że sama uszkodzona sonda lambda może gwałtownie zwiększyć spalanie paliwa. „Oszczędzone” na wymianie 200 czy 300 zł szybko tak naprawdę stracimy z nawiązką. Zazwyczaj serwis to dobra inwestycja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.