Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

księgowość w pigułce Pieniądze podatki

Wszystko, co musisz wiedzieć o podatku katastralnym

Każdy właściciel nieruchomości w Polsce musi opłacać podatek od nieruchomości. Jednak okoliczne kraje w przeważającej części przeszły w tej kwestii na podatek katastralny. Chociaż w naszym kraju nadal go nie wprowadzono, jest to jeden z gorętszych tematów. Czym więc jest podatek katastralny?

Podatek katastralny, a Europa

Podatek katastralny jest właściwie przeciwieństwem obowiązującego dziś w Polsce podatku od nieruchomości, gdyż jego wysokość zależy od wartości nieruchomości, a nie od powierzchni. Obecnie obowiązuje on w wielu krajach Europy, między innymi Niemczech, Francji, w Wielkiej Brytanii, Holandii, Czechach, na Łotwie czy na Słowacji. W każdym z nich podstawowa zasada stosowania podatku katastralnego jest taka sama, mogą jednak różnić się przepisy dotyczące sposobu naliczania samego podatku czy też systemy ulg i zwolnień. Jak widać, z podatku katastralnego korzystają nie tylko bogate, rozwinięte i nowoczesne kraje, takie jak Niemcy czy Francja, ale również kraje z gospodarką wschodzącą, będące naszymi sąsiadami. Nie jest więc to opcja zarezerwowana wyłącznie dla krajów zamożniejszych.

Korzyści gospodarcze z podatku katastralnego

podatek katastralny
Podatek katastralny funkcjonuje w większości krajów europejskich.

Kataster to podatek lokalny, który ma ogromny wpływ na zwiększenie finansów poszczególnych gmin, a przez to na ich szybszy rozwój gospodarczy, gdyż coraz bardziej zostają wykorzystane puste tereny, pojawia się rozbudowana infrastruktura i rozwija się gospodarka przestrzenna gmin. Ta forma opodatkowania bardzo stymuluje obrót nieruchomościami na rynku, przez co zagospodarowane zostają wyjątkowo atrakcyjne, acz niewykorzystane w należyty sposób nieruchomości. Wprowadzenie podatku katastralnego pozwala uporządkować kwestie prawne związane z własnościami nieruchomości, a co za tym idzie zwiększa bezpieczeństwo w obracaniu nieruchomościami.

Sprawdź również:  Zalety i wady podwójnej karty kredytowej dla par

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.