Na rynku pracy można znaleźć coraz więcej ofert dla spedytorów, wymiennie nazywanych specjalistami do spraw eksportu. Jest to wynikiem szybkiego rozwoju transportu krajowego oraz międzynarodowego. Kim jest spedytor i co należy do obowiązków tej osoby?
Zadania spedytora
Mówiąc ogólnie, praca spedytora wiąże się z organizacją transportu osób lub towarów. Branża TSL, czyli transport-spedycja-logistyka wiąże się z wieloma obowiązkami, dlatego osoba chcąca pracować na stanowisku spedytora, musi czuć się wysoce odpowiedzialna za to, co robi. Obowiązki spedytora dzielimy na spedycję właściwą oraz czynności dodatkowe związane z przemieszczaniem się.

Spedycja właściwa polega na pozyskiwaniu zleceń na przewóz osób bądź towarów jakimś środkiem transportu, zawieraniu umów na te czynności, sporządzaniu niezbędnych dokumentów, zadbaniu o ubezpieczenie przewożonej przesyłki lub osób oraz dostarczenie ich do odbiorcy lub w wypadku przewozu ludzi, do wskazanego miejsca. Takie obowiązki posiada tak zwany spedytor „czysty”.
A czym są czynności związane z przemieszczaniem i dodatkowymi usługami? Mówiąc krótko, to dowóz, przewóz, załadunek, wyładunek i przeładunek towaru, pobieranie opłat i składowanie przesyłek. Spedytor, który zajmuje się także tym, nazywany jest spedytorem „mieszanym”.
Warunki pracy spedytora
Praca spedytora jest pracą biurową, wiąże się jednak z tak zwaną dyspozycyjnością na telefon. Oznacza to, że w razie jakichś problemów, spedytor musi być gotów przerwać urlop i przybyć do pracy w celu dopilnowania powierzonych obowiązków. W końcu to od jego organizacji zależy sukces każdego transportu. Miejscem jego pracy zwykle jest biuro, ale może to też być magazyn, w którym ma dostęp do komputera i może śledzić poszczególne etapy transportu,. Spedytor kontaktuje się z klientami i udziela im bieżących informacji odnośnie przesyłanych towarów. Osoba mająca kwalifikacje na stanowisko spedytora może znaleźć pracę nie tylko w firmach spedycyjnych, ale również handlowych, transportowych czy kolejowych.