Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biuro Biznes Pieniądze

Kim jest spedytor?

Na rynku pracy można znaleźć coraz więcej ofert dla spedytorów, wymiennie nazywanych specjalistami do spraw eksportu. Jest to wynikiem szybkiego rozwoju transportu krajowego oraz międzynarodowego. Kim jest spedytor i co należy do obowiązków tej osoby?

Zadania spedytora

Mówiąc ogólnie, praca spedytora wiąże się z organizacją transportu osób lub towarów. Branża TSL, czyli transport-spedycja-logistyka wiąże się z wieloma obowiązkami, dlatego osoba chcąca pracować na stanowisku spedytora, musi czuć się wysoce odpowiedzialna za to, co robi. Obowiązki spedytora dzielimy na spedycję właściwą oraz czynności dodatkowe związane z przemieszczaniem się.

spedytor
Spedytor ma bardzo odpowiedzialną pracę.

Spedycja właściwa polega na pozyskiwaniu zleceń na przewóz osób bądź towarów jakimś środkiem transportu, zawieraniu umów na te czynności, sporządzaniu niezbędnych dokumentów, zadbaniu o ubezpieczenie przewożonej przesyłki lub osób oraz dostarczenie ich do odbiorcy lub w wypadku przewozu ludzi, do wskazanego miejsca. Takie obowiązki posiada tak zwany spedytor „czysty”.

A czym są czynności związane z przemieszczaniem i dodatkowymi usługami? Mówiąc krótko, to dowóz, przewóz, załadunek, wyładunek i przeładunek towaru, pobieranie opłat i składowanie przesyłek. Spedytor, który zajmuje się także tym, nazywany jest spedytorem „mieszanym”.

Warunki pracy spedytora

Praca spedytora jest pracą biurową, wiąże się jednak z tak zwaną dyspozycyjnością na telefon. Oznacza to, że w razie jakichś problemów, spedytor musi być gotów przerwać urlop i przybyć do pracy w celu dopilnowania powierzonych obowiązków. W końcu to od jego organizacji zależy sukces każdego transportu. Miejscem jego pracy zwykle jest biuro, ale może to też być magazyn, w którym ma dostęp do komputera i może śledzić poszczególne etapy transportu,. Spedytor kontaktuje się z klientami i udziela im bieżących informacji odnośnie przesyłanych towarów. Osoba mająca kwalifikacje na stanowisko spedytora może znaleźć pracę nie tylko w firmach spedycyjnych, ale również handlowych, transportowych czy kolejowych.

Sprawdź również:  Nowoczesne fotele do biura i mieszkania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.