Księgowi i urzędnicy tradycyjnie już witają 1 kwietnia w nastroju bynajmniej nie do żartów – zmiany przepisów podatkowych gwarantują, że muszą z uwagą brać się do pracy. Rok temu, czyli 1 kwietnia 2014 r., pojawiła się możliwość całkowitego odliczenia VAT-u na samochód dla osób, które do tej pory mogłyby liczyć jedynie na odliczenie 60%. Aby wyjaśnić podstawowe terminy, czyli kto, kiedy i od czego odlicza, wyjaśniamy: przedsiębiorcy mogą liczyć na odliczenie od opodatkowania kosztów VAT w cenie pojazdu firmowego lub jego części. Przy czym: reguła ta w różnym stopniu dotyczy nie tylko aut czysto służbowych, ale także tych wykorzystywanych zarówno w firmie, jak i prywatnie. Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim aut czysto służbowych, a ponadto pojawiły się zapisy dotyczące kosztów utrzymania pojazdu, jak serwisy czy paliwo.
Organy polskiego rządu wystąpiły w sprawie zmian prawnych do Komisji Europejskiej, ponieważ wedle reguły kwestia podatku VAT regulowana jest na poziomie Unii Europejskiej. Otrzymano zgodę na odstąpienie od „normy unijnej” i zastosowanie kolejnych zmian dotyczących odliczenia VAT. Do tej pory, odliczyć można było maksymalnie 60% VAT od zakupu samochodu. Obecnie możliwe jest pełne odliczenie VAT. Wcześniej odliczenie nie dotyczyło w ogóle kosztów utrzymania pojazdu: naprawa, ubezpieczenie itp. Nie było też mowy o odliczeniu kosztów paliwa. Teraz wszystkie te wydatki mogą zostać odliczone jako wydatki firmowe. Najważniejsza rzecz dotycząca tej zmiany: odnosi się ona jedynie do aut wykorzystywanych wyłącznie w firmie. Prawo zakłada, że auto używane również do prywatnych celów nie może być objęte takim odliczeniem. Takie osoby liczyć mogą maksymalnie na odliczenie 50% VAT, a od lipca tego roku – także 50% cen paliwa i innych kosztów.
W skrócie mówiąc: jeśli kupujesz auto, które będzie używane wyłącznie w firmie. Śmiało. Odlicz VAT na samochód. Uważaj jednak: ten przepis, przynajmniej w teorii, pilnowany jest dość ściśle. Firma musi zagwarantować warunki, według których nie zaistnieje nawet możliwość, by auto było wykorzystane do celów prywatnych. Do wypełnienia jest też specjalny formularz VAT-26, w którym opisać trzeba dokładnie sposób używania pojazdu. Wymagania są dość restrykcyjne – w wielu przypadkach można poprzestać tylko na odliczeniu 50%.
Jeśli jesteś zainteresowany: odlicz podatek VAT! – zapraszam na stronę marki ŠKODA.