Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes doradztwo finansowe Inwestowanie Pieniądze wiadomości finansowe

Samochód z kratką – czy nadal jest opłacalny dla firmy?

Wśród firm bardzo powszechną rzeczą jest leasing samochodowy, czyli ich wynajem na określony czas w oparciu o umowę. Tak zwany „samochód z kratką” dawał przedsiębiorcom możliwość znacznego zmniejszenia wydatków dzięki odliczeniu całej kwoty podatku VAT. Niestety, od kwietnia 2014 roku w życie weszły pewne znaczące zmiany. Otóż usunięto możliwość odliczenia całego podatku VAT. Stąd rodzi się pytanie: czy leasing samochodowy na firmę wciąż się opłaca?

Krótko o nowych przepisach

LeasingLeasing samochodowy pozwalał na zakup, a raczej wzięcie w leasing, nowego auta, spłacając go co miesiąc w ustalonych wcześniej ratach, oraz na odliczenie pełnej kwoty podatku VAT. Nic więc dziwnego, że samochody z kratką cieszyły się dużą popularnością. Po zmianie przepisów w kwietniu 2014 roku weszła w życie ustawa mówiąca o tym, że podatek VAT można odliczyć, ale tylko od samochodów służbowych, wykorzystywanych wyłącznie w celach zawodowych. Wtedy też odliczyć można wszelkie koszty związane z paliwem, naprawą samochodu, częściami serwisowanymi czy dodatkowym wyposażeniem. Jeżeli jednak miałby on być dodatkowo użytkowany do celów osobistych, można odliczyć jedynie połowę podatku VAT i niemożliwe jest odliczenie go od paliwa.

Z kratką czy bez?

Co zatem ma zrobić przedsiębiorca, chcący wziąć w leasing samochody na firmę? Jeżeli są to samochody specjalistyczne, na przykład ciężarowe, którymi nie ma zamiaru jeździć po godzinach pracy, z pewnością jest to dla niego nadal opłacalna inwestycja. Jeśli zaś chodzi o samochody służbowe, które pracodawca lub pracownik może także używać poza godzinami pracy, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Tym bardziej, że oferty samochodów służbowych z kratką są mocno okrojone. Na przykład, by samochód uznano za przeznaczony wyłącznie do celów służbowych, musi posiadać tylko dwa miejsca siedzące, które będą oddzielone kratą od bagażnika. Ten z kolei zostanie powiększony przez usunięcie tylnej kanapy. Przyznamy, że to wiąże się z wieloma komplikacjami. Jeżeli pracodawcy zależy, by mając samochód, który nie spełnia tych wymogów, nadal mógł korzystać z pełnego odliczenia podatku VAT, musi zgłosić to w urzędzie skarbowym i prowadzić dokładną ewidencję korzystania z samochodu zgodną z regulaminem, co może być dużym utrudnieniem, zwłaszcza że jakikolwiek błąd wiąże się z karami od fiskusa.leasing samochodowy

Sprawdź również:  Angielski w biznesie, czyli kursy dla pracowników

Podsumowując: decyzja o tym, czy przedsiębiorca zdecyduje się na samochód z kratką zależy od profilu jego działalności oraz tego, czy samochód faktycznie będzie mu służyć wyłącznie do wyjazdów służbowych.

Po więcej informacji dotyczących samochodów z kratką zapraszam na stronę firmy ŠKODA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.