Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

staż zawodowy
Biuro Biznes wiadomości finansowe

Czym jest staż zawodowy?

W każdym mieście w naszym kraju funkcjonuje Powiatowy Urząd Pracy, w którym mogą rejestrować się osoby bezrobotne poszukujące zatrudnienia. Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego, ofert pracy i kursów, Urząd Pracy może zaproponować także staż. Czym jest staż zawodowy?

Staż zawodowy

Staż zawodowy to sposób na zdobycie wiedzy i kwalifikacji w miejscu pracy. Staże mogą być bezpłatne bądź płatne, Urzędy Pracy zwykle oferują staże płatne, gdzie stażysta otrzymuje wypłatę nie od swojego pracodawcy, lecz właśnie z Urzędu Pracy. Staż zawodowy nie jest formą zatrudnienia, gdyż nie zostaje nawiązany stosunek pracy, niemniej stażysta otrzymuje umowę na czas określony. Po ukończeniu stażu pracodawca może, ale nie musi zatrudnić stażystę.

Jak dostać się na staż?

stażystka
Stażyści mają okazję podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

W naszym kraju staż zawodowy przysługuje osobie bezrobotnej do 25 lub 27 roku życia, gdzie od daty ukończenia szkoły nie upłynął jeszcze rok, są też organizowane staże aktywizujące osoby bezrobotne po 50. roku życia. Aby uzyskać staż zawodowy z Urzędu Pracy, należy złożyć wniosek o chęć podjęcia takiego stażu. Podobnie firmy gotowe przyjąć stażystów informują o tym Urząd Pracy i oczekują na przydzielenie kogoś. Do odbycia stażu kieruje starosta, który to zawiera umowę z pracodawcą, nie jest to jednak umowa o pracę, jak już mówiliśmy. Stażyście przysługuje między innymi dwa dni urlopu za każdy przepracowany miesiąc, stypendium w wysokości zasiłku podwyższonego wypłacane co miesiąc przez Urząd Pracy, a także możliwość wzięcia L4. Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy.

Dlaczego warto ubiegać się o staż zawodowy?

staż
Jeśli stażysta się sprawdzi, może zostać zatrudniony na stałe.

Każdy, komu przysługuje prawo do odbycia stażu powinien chętnie z tego skorzystać, zwłaszcza gdy ma problemy ze znalezieniem pracy. Staż to świetna okazja do podniesienia swoich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, poza tym Urząd Pracy opłaca w czasie trwania stażu składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe od wypłaconych stypendiów. Poza tym staż mogą podjąć studenci zaoczni i wieczorowi, co stanowi dla nich też świetną formę zarobku bez konieczności rezygnowania z nauki. A jeśli stażysta się sprawdzi, ma szansę zostać zatrudnionym w firmie, co jest dla niego bardzo dobrym startem zawodowym.

Sprawdź również:  Wypalenie zawodowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.