Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

aukcje internetowe
Biznes doradztwo finansowe Pieniądze wiadomości finansowe

Na czym polegają aukcje internetowe?

Aukcje internetowe to coraz popularniejsza forma sprzedaży produktów czy też robienia zakupów. Wiele sklepów wysyłkowych oferuje aukcje internetowe swoich produktów. Czym jest aukcja internetowa?

Czym są aukcje internetowe?

Aukcja to forma sprzedaży czy też przetargu. Polega na wystawieniu pewnego towaru do sprzedaży po cenie wywoławczej. Uczestnicy aukcji podbijają cenę, czyli się licytują. Ten, który poda cenę najwyższą i nikt jej nie przebije, wygrywa. Aukcje internetowe, jak sama nazwa wskazuje, polegają na tym samym, lecz odbywają się nie na żywo, a w świecie wirtualnym, w sieci.

aukcja
Na aukcji internetowej możesz zarówno kupować przedmioty, jak i je sprzedawać.

W tym wypadku punktem wyjścia jest stworzenie aukcji z towarem i ceną minimalną, do której dopiero przystąpią potencjalni nabywcy, aby licytować produkt. Osoba wystawiająca produkt na aukcji internetowej ma prawo określić również cenę minimalną, czyli cenę najmniejszą, za którą jest w stanie sprzedać towar. Jeżeli pod koniec aukcji okaże się, że żadna z ofert nie przebiła ceny minimalnej, towar nie zostanie sprzedany nikomu, a aukcja skończy się bez wyłonienia zwycięzcy. Czasami przy aukcjach internetowych pojawia się skrót BCM. Oznacza on, że sprzedający nie ustalił ceny minimalnej (Bez Ceny Minimalnej) i jest skłonny sprzedać towar za dowolną cenę.

Rodzaje aukcji internetowych

Oprócz klasycznej aukcji istnieją też jej inne formy:

1) Aukcja z możliwością zakupu natychmiastowego:

Sprzedawca ma możliwość ustalić cenę, za którą nabywa może kupić produkt natychmiast, bez czekania na koniec aukcji. Opcja ta nazywa się „Kup teraz”. Z tej formy aukcji często korzystają firmy, które wykorzystują platformy aukcyjne, by dotrzeć ze swoimi produktami do szerszego grona odbiorców, zaś ci traktują je jako duże sklepy wysyłkowe.

kup teraz
Przycisk „Kup teraz” daje możliwość natychmiastowego zakupu przedmiotu wystawionego na aukcji internetowej.

2) Aukcja wieloprzedmiotowa:

Oznacza, że na jednej aukcji może być wystawionych do licytacji wiele takich samych przedmiotów. Gdy w grę wchodzi możliwość natychmiastowego zakupu, kupujący może też określić ilość kupowanych przedmiotów. Jeśli zaś jest to klasyczna aukcja, po zakończeniu licytacji wszystkie przedmioty sprzedawane są po najniższej cenie z tych, które wygrały aukcję.

3) Aukcja grzecznościowa:

Oznacza to, iż produkt wystawiony na aukcji nie należy do twórcy aukcji, jest on jedynie pośrednikiem w sprzedaży. Dziś większość serwisów aukcyjnych nie wyraża zgody na aukcje grzecznościowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.