Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Bez kategorii

Czy warto zmienić dostawców energii?

Wielu z nas nauczyło się ignorować reklamy, tak więc pomimo faktu, że liczni dostawcy przypominają nam o tym, Polacy często nadal nie są świadomi, że dostawcę prądu mogą wybrać spośród całej oferty dostępnej na rynku, i zmieniać go, ile tylko razy zechcą. Chociaż ustawę o prawie energetycznym znowelizowano już w lipcu 2007 r., dopiero w ostatnich paru latach znacznie wzrosła ilość osób, które korzystają z możliwości, by zmienić dostawcę. Jednak nadal oznacza to wzrost z procenta to kilku procent. Z tego względu dostawcy nie są mocno zmotywowani, by rywalizować za pomocą jak najlepszych ofert – jeśli większość ludzi nie jest zainteresowana, może im się nadal opłacać zachować wyższe ceny.

 

dostawca energii
Energia elektryczna. Źródło: Wikipedia.pl

Dostawca a dystrybutor

 

Warto pamiętać, że nie możemy zmienić dystrybutora energii elektrycznej – to nie to samo. Technicznie rzecz biorąc, prąd nadal dostarcza nam dystrybutor, który posiada infrastrukturę przesyłu na danym terenie – nie dałoby w końcu wiele, żeby każda chętna firma musiała zakładać własne sieci (wszystkie linie i transformatory, które sprawiają, że dostajemy prąd odpowiedniego napięcia do domostwa). Dystrybutorzy kontrolowani są głównie przepisami i ich ceny są stałe. Ale mają obowiązek dostarczyć prąd każdemu, kto spełnia wymogi techniczne. Tak więc namnożyło się dostawców, którzy dbają o konkurencyjność rynku. Odpowiednie pozwolenia ma w Polsce kilkaset firm, jednak tylko kilku potentatów ma znaczące udziały w rynku.

 

Zmiana sprzedawcy energii

 

Z perspektywy klienta, to proces prosty. Większość formalności zazwyczaj załatwia za nas nowy dostawca. Można to zrobić samemu – rozwiązać umowę z poprzednim dostawcą, poinformować dystrybutora o zmianie, i tak dalej… Jednak możemy tylko podpisać umowę z nowym dostawcą lub odpowiednim pośrednikiem, który zrobi to wszystko za nas. Dla klienta proces jest bezpłatny, zazwyczaj nie trwa długo – do 30 dni w przypadku pierwszej, 14 dni w kolejnej. Dla „nocnych marków” może opłacać się zmienić taryfę na taką, która oferuje niższe ceny w okresie niskiego użycia, od 22 do 6 rano, a jeśli zdecydujemy się na jedną taryfę… cóż, pozostaje głównie wybrać tę o najniższej cenie.

Sprawdź również:  Jak z głową kupować przez Internet?

 

Czy więc warto zmienić dostawcę? Jeśli możemy w ten sposób obniżyć rachunki, bez wątpienia. Ceny są publiczne i w internecie nietrudno znaleźć odpowiednie kalkulatory, gdzie łatwo porównamy ceny różnych dostawców. Wraz z latami, oszczędność gospodarstwa może być naprawdę spora.

Dokładne informacje dotyczące przebiegu zmiany sprzedawcy energii znajdziesz pod poniższym adresem: http://edf.pl/jak-zmienic-sprzedawce.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.