Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Bez kategorii

Facebook będzie miał swoją walutę?

Facebook to obecnie bez wątpienia największy portal społecznościowy na świecie. Szacuje się, że obecnie ilość jego użytkowników wynosi około miliarda osób. Nie dziwi więc fakt, że właściciele tego giganta szukają wciąż nowych sposobów na utrzymanie czy nawet poprawienie tych statystyk. Co pewien czas możemy obserwować zmiany wyglądu serwisu, nowe funkcjonalności i aplikacje, które zyskują od razu duże grono zwolenników.

Facebook jest jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie (źródło grafiki: Pinterest)
Facebook jest jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie (źródło grafiki: Pinterest)

Facebook zaczął być też używany do operacji finansowych. Kiedy na polski rynek wchodził Alior Sync, jedną z innowacyjnych funkcjonalności były przelewy za pośrednictwem Facebooka. Mieliśmy więc możliwość wysłania przelewu do osoby zakwalifikowanej jako nasz znajomy. Odbiorca musiał jedynie wpisać numer rachunku bankowego, na który przelew ten miał trafić. Usługa wzbudziła wiele emocji i z pewnością przekonała wielu potencjalnych klientów Alior Banku do założenia konta.

W ostatnim czasie kolejnym gorącym newsem związanym z tym serwisem stała się informacja o planach wprowadzenia przez niego e-pieniądza. Facebook stara się w Irlandii o licencję instytucji pieniądza elektronicznego, co w praktyce oznacza, że firma ta będzie mogła świadczyć usługi zbliżone do bankowych na terenie całej Unii Europejskiej. Spekuluje się, że od zakończenia procesu dzieli tego amerykańskiego giganta jedynie kilka tygodni.

Jeśli wszystkie formalności zostaną dopełnione, Facebook będzie mógł:

  • Przyjmować od użytkowników środki w postaci gotówki lub pieniądza bezgotówkowego i zamieniać je na pieniądz elektroniczny zapisywany na przykład na specyficznym typie rachunku, innego od depozytu bankowego.
  • Umożliwiać użytkownikom przesyłanie e-pieniądza między rachunkami i rozliczać transakcje na przykład na rzecz przedsiębiorców przyjmujących zapłatę w takiej właśnie formie.
  • Wykupować od użytkowników e-pieniądz, zamieniać go z powrotem na gotówkę i pieniądz bezgotówkowy.

Facebook tym samym stałby się pionierem wśród potentatów e-biznesu i wyprzedziłby takie firmy jak Apple czy Amazon, co do których od dawna mówiło się, że w planach mają podobne działania na rynku finansowym. Co ciekawe, licencja wydana na terenie Unii Europejskiej jest ważna w każdym kraju Unii, więc Facebook nie będzie musiał starać się o oddzielne licencje – wystarczy jedynie, że poinformuje odpowiedni organ nadzoru finansowego o zamiarze rozpoczęcia takiej działalności.

Sprawdź również:  Bez tabletu ani rusz

Może być to dopiero wstęp do wprowadzenia przez Facebooka innych usług finansowych, takich jak międzynarodowe transfery pieniężne czy płatności w handlu elektronicznym. Może się też niedługo okazać, że Facebook będzie chętniej wybieranym pośrednikiem w płatnościach niż PayPal, ponieważ za pośrednictwem serwisu społecznościowego będziemy w stanie sprawniej dokonać zapłaty naszym znajomym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.