Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Oszczędzanie

Jak fundusze emerytalne radzą sobie na giełdzie?

ZUS czy OFE? Przed tym wyborem Polacy stanęli kilka miesięcy temu, a czasu na podjęcie decyzji nie pozostało nam już niestety wiele. Ponad dwa miesiące temu otwarte fundusze emerytalne nabrały agresywnego charakteru, co było następstwem przekazania ponad połowy aktywów do ZUS. Ze względu na to, że wśród aktywów tych były głównie obligacje skarbowe, obecny udział akcji w portfelach funduszy wynosi ponad 90% i do końca roku nie może spaść poniżej 75%. Oznacza to, że zachowanie jednostek jest w głównej mierze uzależnione od sytuacji na warszawskiej giełdzie. O ile w lutym sytuacja była korzystna i jednostki OFE zarobiły średnio +5,2%, to w marcu zanotowały już minusy. Wprawdzie średni wynik za ostatnie dwanaście miesięcy pozostaje dodatni i wynosi +10,7%, to jednak ryzyko strat jest bardzo duże.

Sytuacja na giełdzie ma ogromny wpływ na światową gospodarkę (źródło grafiki: Pinterest)
Sytuacja na giełdzie ma ogromny wpływ na światową gospodarkę (źródło grafiki: Pinterest)

Niestety, wahania na giełdzie w znacznej mierze uzależnione są od sytuacji politycznej w kraju i na świecie, a ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej nie należą do zanadto pozytywnych. Największy wpływ na spadki miała napięta sytuacja u naszych sąsiadów na Ukrainie, która od miesięcy stara się nie ulec wpływom Rosji. Pierwsze dni marca przyniosły gwałtowne wyprzedaże na rynkach światowych, więc i polska giełda odnotowała podobne ruchy.

Obecnie w Polsce wybierać możemy spośród trzynastu funduszy inwestycyjnych. Wśród obecnie najlepiej sobie radzących na pierwszym miejscu jest Nordea OFE, a dalej ING OFE, PKO BPBankowy OFE, OFE PZU „Złota Jesień”. Zwłaszcza ten ostatni fundusz bardzo dobrze sobie radzi, ponieważ w minionych dwóch miesiącach zanotował doskonałe wyniki, co pozwoliło na poprawę noty dwunastomiesięcznej i tym samym uplasowanie się na tak wysokim poziomie. Najgorzej radzi sobie Generali OFE, którego wyniki od miesięcy są na najniższym poziomie.

Jeśli chcemy podjąć świadomą decyzję odnośnie pozostania bądź odejścia z ZUS, powinniśmy orientować się w wynikach osiąganych przez fundusze. Jak pokazują ostatnie badania około jedna trzecia Polaków planuje nadal pozostać przy OFE, jednocześnie w miarę upływ czasu zwiększa się ilość osób niezdecydowanych. Bardzo dużo Polaków zamierza jednak mimo wszystko wybrać ZUS jako bardziej stabilną instytucję, która ma zapewnić nam emeryturę. Dobrym rozwiązaniem jest także z pewnością oszczędzanie w ramach III filaru, na co jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

Sprawdź również:  Nowe auto z LPG – bezpieczna oszczędność?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.