Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

doradztwo księgowe księgowość w pigułce

Elektroniczna faktura i jej zastosowanie

Elektroniczna faktura
Elektroniczna faktura

Faktura elektroniczna, znana także jako e-faktura, to jedna z najczęściej używanych w biznesie, a zwłaszcza w handlu, aplikacji internetowych. Obecnie korzysta z niej zdecydowana większość przedsiębiorców, i właściwie liczba ta stale rośnie. Dlaczego faktura elektroniczna zyskała tak duże uznanie?

E-faktura kontra zwykła faktura

Z punktu widzenia prawa faktura elektroniczna to dokument sprzedaży będący dowodem transakcji handlowej, który zawiera szczegółowe informacje na jej temat. Powinny się w niej znaleźć między innymi numer faktury i data wystawienia, które są potrzebne do późniejszego weryfikowania i archiwizowania faktur, a także dane stron (Sprzedający, Kupujący), szczegółowy opis przedmiotu transakcji, zarówno jeśli chodzi o jego dane, ilość zakupionych sztuk oraz wystawiona za nie należność, zapisana cyframi oraz słownie. W fakturze nie może też zabraknąć ustaleń dotyczących formy i terminu płatności oraz informacje dodatkowe, takie jak miejsce odbioru czy miejsce dostawy. W wypadku faktury zwykłej i e-faktury ich wartość prawna jest taka sama. Za pomocą faktury elektronicznej można również rozliczać się z Urzędem Skarbowym tak samo, jak fakturą tradycyjną.

Zmiany w prawie dotyczące e-faktur

Jeszcze do niedawna osoby chcące przesłać kontrahentowi fakturę w formie elektronicznej nie mogły tego zrobić bez jego wcześniejszej pisemnej zgody. Jednak od roku 2013 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów nie trzeba mieć takiej zgody na piśmie. Oznacza to, że jeśli kontrahent nie zgłosi sprzeciwu, panuje zasada jego domniemanej zgody, co daje możliwość wysłania jej bez wcześniejszego pytania o zgodę. Jednocześnie taką zgodą będzie zapłacenie przez kontrahenta faktury wysłanej drogą elektroniczną.

Sprawdź również:  Czym jest biuro rachunkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.