Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

księgowość w pigułce podatki prawo podatkowe słownik pojęć z księgowości

Jak odliczyć od podatku darowiznę przekazaną na fundację?

księgowy
źródło: Pinterest

Darowizny na rzecz OPP, czyli „Organizacje Pożytku Publicznego” możemy odliczyć od naszego dochodu, wykazanego w rocznym rozliczeniu PIT. Jednak suma nie może przekroczyć 6% od wskazanej kwoty.

Organizacje Pożytku Publicznego są to organizacje pozarządowe (z wyjątkiem partii politycznych i należących do nich fundacji, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz samorządów zawodowych), ale również spółka kapitałowa powołana w celu nie związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeżeli prowadzi przez co najmniej dwa lata działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego, które zostały określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Od naszego dochodu możemy odliczyć – w granicach limitu ustalonego ustawą – darowizny na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, przekazane organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele.

W przypadku dokonania więcej niż jednej darowizny, np. na rzecz OPP, kultu religijnego oraz na cele krwiodawstwa, łączna kwota odliczenia również nie może przekroczyć  6% dochodu podatnika w roku podatkowym.

Sprawdź również:  Jak zareklamować nowe biuro rachunkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.