Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

podatki prawo podatkowe

Co, gdzie, kiedy – czyli rozliczenie podatkowe za 2012

Miesiąc kwiecień to dla większości osób ostatni dzwonek, aby rozliczyć się z podatku za rok 2012. Jedno jest pewne – mimo, że nie jest to czynność miła i przyjemna, to jednak nie warto zwlekać z nią do ostatniej chwili. Jeśli nie chcecie spędzić w Urzędzie Skarbowym kilku (lub co gorsze, kilkunastu) godzin, już teraz zacznijcie wypełniać swój PIT.

rozliczenie podatkowe

Source: avery.com via Sarah on Pinterest

 

Kto powinien się rozliczać?

Roczne zeznanie podatkowe zobowiązane są złożyć wszystkie osoby, które w określonym roku uzyskały jakieś przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tylko te osoby, które nie uzyskały w danym roku ani złotówki przychodu nie muszą składać deklaracji.

Do kiedy składamy zeznania podatkowe?

W zależności od rodzaju zeznania podatkowego, należy złożyć je do:

– 31 stycznia 2013 roku – PIT-16A (karta), PIT-19A (duchowni), PIT-28 (ryczałt)

– 28 lutego 2013 roku – PIT-40 (za pracownika), PIT-40A (ZUS za świadczeniobiorcę)

30 kwietnia 2013 roku – PIT-36 (działalność), PIT-36L (liniowy), PIT-37 (praca), PIT-38 (giełda), PIT-39 (nieruchomości)

Jeżeli rozliczacie się tylko z dochodów uzyskanych z umowy o pracę, dzieło lub zlecenia albo działalności pozarolniczej, musicie zwrócić uwagę, aby nie spóźnić się ze złożeniem deklaracji. Dotyczy to także rencistów i emerytów.

UWAGA! Niezłożenie w terminie zeznania jest uznawane za wykroczenie skarbowe. Podatnicy, którzy nie złożą w obowiązującym terminie deklaracji podatkowej, powinni liczyć się z konsekwencjami takiego działania i odpowiednią karą za opóźnienie. Najczęściej jest to kara grzywny, która może być wymierzona w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Za uchylanie się od obowiązku podatkowego grozi kara pozbawienia wolności.

W przypadku przekroczenia terminu na złożenie deklaracji nie jest możliwe wspólne rozliczenie z małżonkiem. To samo tyczy się samotnie wychowujących dziecko. Rozliczając się po terminie nie można również przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Sprawdź również:  Słownik pojęć: brutto, netto

W jaki sposób składamy deklaracje?

Składanie zeznania podatkowego jest bardzo łatwe. Najprostszą formą jest przekazanie deklaracji w okienku podawczym Urzędu Skarbowego. Wybierając tę metodę warto zadbać o poświadczenie odbioru na kopii, którą będzie można przechowywać w domu (tak na wszelki wypadek). Poświadczenie te nie jest obowiązkowe, więc podatnik powinien sam o nie zadbać.

Formularze można przesłać również pocztą – listem poleconym (liczy się data nadania).

Zeznanie podatkowe można także złożyć przez Internet, korzystając w tym celu z serwisu Ministerstwa Finansów – „e-deklaracje”. Jest to obecnie najwygodniejsza metoda składania deklaracji, która nie wymaga od nas wychodzenia z domu. Składanie zeznania za pomocą Internetu nie wymaga e-podpisu. Weryfikacja podatnika odbywa się za pomocą pięciu danych personalnych dotyczących osoby rozliczającej się z podatku.

Jak poprawić błąd w zeznaniu podatkowym?

Jeśli pomyliliście się w rozliczeniu podatkowym, musicie jak najszybciej złożyć w US korektę zeznania. Jeśli pomyłka była na niekorzyść fiskusa, należy od razu zapłacić zaległy podatek. Jeśli pomyłka zaszła na niekorzyść podatnika, korekty można dokonywać do czasu zakończenia okresu przedawnienia zeznania. Przedawnienie następuje dopiero po 5 latach, licząc od końca roku, w którym składana była deklaracja. I tak na przykład zeznania za 2012 będzie można korygować do końca 2018 roku. Korekty dokonuje się składając odpowiednią deklarację obowiązującą w roku, z którego zeznanie się poprawia. W deklaracji tej zaznacza się opcję „korekta zeznania”. Niezbędne jest również pisemne uzasadnienie, dlaczego poprawia się zeznanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.