Ogrzewanie domu: jak zaoszczędzić na kluczowej pozycji w budżecie
W niektórych krajach podobno da się żyć bez ogrzewania, i ludzie inwestują przede wszystkim w klimatyzację, ale nie w naszym rejonie. Ogrzewanie mieszkań czy domu co roku zużywa setki, jeśli nie tysiące złotych w każdym polskim gospodarstwie. Warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które mogą obniżyć nasze rachunki, część to zabiegi drobne, inne będą wymagały sporo pracy.
Najważniejszym jest oczywiście stopień izolacji ścian i okien. Wymiana okien i docieplenie ścian to długotrwałe i zazwyczaj dość kosztowne procesy, które jednak powinny się opłacić na dłuższą metę. W obu przypadkach wiele zależy od okoliczności. Na pewno zmiana okien może przynieść obniżenie rachunków o co najmniej kilkadziesiąt złotych rocznie, z kolei docieplenie ścian może według różnych szacunków zaoszczędzić na rok około tysiąca metrów sześciennych gazu, a więc ponad tysiąc złotych. Oczywiście większe znaczenie ma to w przypadku np. starych domów na uboczu, niż dobrze już zadbanych, niewielkich, nowoczesnych mieszkań.
Mniejsze czynności, których można przestrzegać, by bez wydatków zaoszczędzić nieco grosza, które wydamy lepiej. Przykładowo, warto zadbać o to, by grzejniki były odsłonięte, tak by miały miejsce ogrzewać powietrze w pokoju, a nie kanapę czy łóżko, które je zasłaniają. Wiele daje odsłanianie okien w czasie, gdy świeci słońce, które daje nam więcej ciepła, z kolei po zachodzie zasłanianie ich jak najlepiej, by przenikało jak najmniej zimna. Jakkolwiek w Polsce naśmiewamy się często z rosyjskiego zwyczaju wieszania dywanów na ścianach, nie wziął się on znikąd, ale z prostej obserwacji, że izolacja zawsze pomaga zachować ciepło. Warto też pamiętać o drugiej sprawie – kiedy nie grzać. Czasami jest już ciepło, albo nie ma nas w domu, i poświęcenie chwili, by wyłączyć na dany czas ogrzewanie, to niższy rachunek.
W niektórych domach instaluje się kominek do salonu, często w celach głównie estetycznych, ale może on być źródłem oszczędności. Brykiety czy węgiel drzewny są bardziej wydajnym źródłem energii cieplnej, niż gaz czy prąd. Instalacja odpowiedniego zestawu kosztuje, ale w dużym domu może zwrócić się już w ciągu kilku lat. Palenie w kominku wymaga więcej wysiłku, nie można go zautomatyzować. Ciekawą, nowoczesną alternatywą jest kominek bioekologiczny, znajdziemy go choćby tutaj: https://kratki.pl/pl/kategoria/biokominki. Jest on właściwie tak wygodny jak grzejnik, i można go traktować w ten sposób. Nie wymaga trudnej instalacji, nie wydziela też szkodliwych oparów, jedynie parę wodną i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Biopaliwo ma formę proszku lub płynu. Jak na razie jest jednak dość kosztowne, by myśleć o kominku bioekologicznym jako o jedynym źródle ogrzewania domu.