Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

fundusz inwestycyjny Inwestowanie Inwestycje w przyszłość strategie inwestowania

W co inwestować, kiedy stopy procentowe są niskie?

Obecnie stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, dlatego wielu inwestorów reorganizuje swój portfel inwestycyjny, by mimo wszystko nadal odnotowywać jak największe zyski. Jeśli nie chcemy zbytnio ryzykować, a przyzwyczajeni jesteśmy do przechowywania naszego kapitału na lokatach bankowych, to wiele obecnie nie zarobimy, ponieważ średnie oprocentowanie 3-miesięcznych depozytów wynosi obecnie tylko 2,7% w skali roku.

Jeśli z kolei nie boimy się ryzyka i dobra koniunktura na giełdzie sprawiła, że chcemy spróbować inaczej ulokować swoje pieniądze, dobrym pomysłem mogą być fundusze akcyjne. Jednak ta opcja nie gwarantuje nam zysków, a przynieść może nawet straty. Dlatego na początek przygody z akcjami polecane są fundusze mieszane, które są bezpieczniejsze, a w przypadku dobrych warunków na rynku przyniosą nam zyski.

Wybór dobrej inwestycji to gwarancja zysku (źródło: shc.hu)
Wybór dobrej inwestycji to gwarancja zysku (źródło: shc.hu)

Ciekawym i stosunkowo nowym pomysłem na ulokowanie naszych pieniędzy jest połączenie lokaty z funduszem inwestycyjnym. Ogólnie rzecz biorąc pomysł polega na tym, że część naszego kapitału trafia na lokatę, a część na wybrany przez nas fundusz inwestycyjny. Największe zyski może nam przynieść kapitał ulokowany na funduszu, dlatego trzeba podjąć w tym zakresie dobrą decyzję, ponieważ zazwyczaj będą to fundusze agresywne, a więc też ryzykowne. Lokata jest w tym przypadku tylko dodatkiem.

Kolejną, choć mało nadal popularną w Polsce, alternatywą dla lokat i funduszy inwestycyjnych są produkty strukturyzowane. Są one połączeniem dwóch elementów: bezpiecznego (jakim są obligacje lub depozyt) i agresywnego. Celem elementu bezpiecznego jest zapewnienie ochrony dla zainwestowanego przez klienta kapitału. Dzięki ulokowaniu w tej części około 90% kapitału możemy zazwyczaj dostać nawet 100% zainwestowanych przez nas środków, co po prostu oznacza, że nawet jeśli nie zyskamy wiele inwestując bardziej agresywnie, to po prostu dostaniemy zwrot zainwestowanych przez siebie pieniędzy. Bardziej ciekawą kwestię stanowi 10% kapitału początkowego, czyli tak zwana „opcja”. To ona ma wygenerować zysk i można ją porównać do swoistego zakładu o to, jak w przyszłości zachowają się ceny akcji, surowców, funduszy inwestycyjnych, walut, stóp procentowych, indeksów giełdowych czy nawet inflacji. Jeśli uda nam się trafnie przewidzieć przyszłość w tym zakresie, to możemy liczyć na naprawdę spore zyski.

Sprawdź również:  Rodzaje spółek - przegląd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.