Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

emerytura fundusz inwestycyjny

OFE a Fundusz inwestycyjny

Jeżeli chcemy mieć godna emeryturę, wyższą niż głodowe wypłaty gwarantowane przez ZUS, to sami musimy się o nią zatroszczyć. Możliwe jest to po przez oszczędzanie pieniędzy w OFE lub w funduszach inwestycyjnych. Należą one odpowiednio do II i III filaru ubezpieczeń społecznych. Co je różni i gdzie bardziej opłaca się oszczędzać? Poniżej prezentuje kilka podstawowych różnic pomiędzy OFE, a funduszami inwestycyjnymi.

1 – OFE są obowiązkowe dla wszystkich urodzonych po 1968 roku i objętych obowiązkiem ubezpieczeń zdrowotnych, a fundusze inwestycyjne są dobrowolne.

2 – do OFE odprowadzane jest 2,3% naszego wynagrodzenia brutto, w funduszach inwestycyjnych możemy lokować nieograniczoną ilość środków ( wyjątkiem są środki na tzw. indywidualnym koncie emerytalnym, które zwolnione są z podatku od dochodów pieniężnych, dla nich limit wpłat stanowi 3-krotność średniego wynagrodzenia brutto).

3 – Pieniądze z OFE są wypłacane dopiero po uzyskaniu wymaganego ustawowo wieku emerytalnego, a pieniądze z funduszy inwestycyjnych możemy wyjmować rezygnując z uczestnictwa w funduszu. Jeżeli jednak oszczędzaliśmy w funduszu inwestycyjnym na indywidualnym koncie emerytalnym to pamiętajmy, że rezygnacja przed osiągnięciem wieku emerytalnego wiąże się z obowiązkiem opłacenia tzw. „podatku Belki” w wysokości 19 % od dochodu kapitałowego.

3 – OFE gwarantują nam minimalną stopę wzrostu, wyliczaną przez KNF na podstawie średniej stopy zwrotu wszystkich OFE na rynku. Jeżeli nasz fundusz emerytalny nie osiągnie stopy wyznaczonej przez KNF, różnicę musi  pokryć z własnej kieszeni. Natomiast fundusze inwestycyjne nie gwarantują zysku, a nawet mogą nam przynieść  straty.

4 – OFE rozporządza naszymi pieniędzmi samodzielnie na podstawie regulujących go przepisów ustawowych, z reguły kieruje się strategią stabilnego wzrostu, co nie gwarantuje nam maksymalnych możliwych zysków. Wybierając fundusz inwestycyjny sami określamy jakie chcemy osiągać zyski i jakie ponieść ryzyko inwestycyjne, oznacza to że możemy więcej zyskać, ale też stracić.

Sprawdź również:  Czym jest OFE?

Podsumowując: zarówno OFE i fundusze inwestycyjne inwestują nasze pieniądze na giełdzie, w obligacje i na rynkach kapitałowych, różni je od siebie charakter uczestnictwa i stopień podejmowania ryzyka. Jeżeli chodzi o oszczędzanie to bezzasadnym jest pytanie gdzie lepiej oszczędzać, fundusze inwestycyjne nie są bowiem konkurencją dla OFE, tylko dodatkowa formą oszczędzania dla wszystkich, którzy chcą mieć przyzwoitą emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.