Fundusz inwestycyjny to jedna z nowoczesnych i efektywnych możliwości pomnożenia posiadanego kapitału pieniężnego. Mówiąc inaczej, fundusz inwestycyjny to firma zarządzana przez specjalistów, która w rozmaity sposób inwestuje za nas nasze pieniądze.
Pierwszym kryterium podziału funduszy jest podstawa prawna ich działalności. Biorąc to pod uwagę wyróżnia się następujące rodzaje funduszy:
– fundusz otwarty (może inwestować m.in. w papiery wartościowe emitowane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub NBP, w papiery wartościowe dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym. Każdy obywatel może zostać uczestnikiem takiego funduszu)
– fundusz specjalistyczny otwarty (ściśle określa kto może zostać jego uczestnikiem. Jest charakterystyczny dla tworzenia III filaru Ubezpieczeń Emerytalnych)
– fundusz zamknięty (o wysokim poziomie ryzyka. Nie musi utrzymywać płynnych rezerw i może inwestować w mniej płynne aktywa. Może inwestować w papiery wartościowe, wierzytelności, waluty, w udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością)
– fundusz specjalistyczny zamknięty (inwestuje m.in. w nieruchomości gruntowe i lokalowe)
– fundusz mieszany (jest czymś pośrednim między funduszem zamkniętym, a otwartym)
Drugim kryterium podziału funduszy jest typ dokonywanych lokat. Wyróżnia się tu:
– fundusze akcji
– fundusze obligacji
– fundusze sektorowe
– fundusze stabilnego wzrostu
– fundusze hybrydowe / mieszane
– fundusze rynków zagranicznych