Minister Rostowski przedstawił 3 rządowe propozycje zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Zmiany mają zagwarantować tanie, bezpieczne, dożywotnie i waloryzowane emerytury.
Wariant I
Zakłada umorzenie obligacji, które dotychczas zakupiły OFE i zapisanie tych środków na subkoncie w ZUS. W tym rozwiązaniu składka na OFE pozostałaby bez zmian, na poziomie zapisanym w ustawie. OFE dostałyby jednak całkowity zakaz inwestowania w państwowe obligacje. Przeniesione środki pochodziłyby z części środków, której OFE nie mogą inwestować w akcje, i waloryzowana na tych samych zasadach, co obecne środki zgromadzone w funduszach.
Wariant II
Drugi wariant ma dać obywatelom prawo wyboru, czy chcą przynależeć do OFE. W przypadku, jeśli osoba nie wybierze żadnego z funduszy nie będzie on losowany tak jak to się odbywa teraz, a jej składka będzie automatycznie wpływać do ZUS. Decyzja o przejściu do ZUS byłaby jednak nieodwołalna.
Wariant III
W ramach tego rozwiązania, jeżeli będziemy chcieli oszczędzać w OFE, będziemy przekazywać dodatkową część wynagrodzenia na składkę emerytalną. Minister Rostowski określił ten wariant mianem „dobrowolności plus”. Ubezpieczony może w nim przekazać całość składki do ZUS przy obecnej jej wysokości – czyli 19,52% – albo może także przekazać do ZUS 17,52%, a pozostałe 2 procent trafiłoby do OFE.