Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Informacje biznesowo - ekonomiczne Inwestowanie

Jakie inwestycje budowlane w 2016 roku oceniono najlepiej?

Popularne nagrody przyznawane przez czytelników serwisu Bryła.pl dają w tym roku kolejny powód, by zauważyć, że w każdej branży mogą powstawać inwestycje budowlane nie tylko opłacalne i przyjazne do użytku dla firm czy mieszkańców, ale też przyciągać uwagę miłośników architektury z całej Polski jako piękne budynki. Bowiem to głównie estetyka z poziomu ulicy ma decydujące znaczenie w przypadku tych nagród. Ich równowagę stanowią może i bardziej dziś znane „Makabryły”, przyznawane najgorszym budynkom, jakie powstały w danym roku. W obu przypadkach można zwrócić uwagę, jakiego znaczenia nabiera wybór architekta w przypadku każdej inwestycji – wybory internautów roznoszą się po świecie i sprawiają, że dana inwestycja zyskuje odpowiednią reputację, pozytywną bądź negatywną, zachęcając do zainteresowania i kontaktu.

Architektura współczesna może robić wrażenie na wiele sposobów. Źródło: Pixabay.com.
Architektura współczesna może robić wrażenie na wiele sposobów. Źródło: Pixabay.com.

Zwycięzcą nagród Bryły w tym roku stał się budynek Beyond.pl o nazwie po prostu Data Center 2. Jak można się domyślić, pełni on rolę serwerowni. Poza tym w budynku znalazło się oczywiście miejsce na biura i zaplecze technologiczne. Dla inwestora jednym z kluczowych aspektów projektu była na pewno energooszczędność. Serwery postawione tak, by nigdy nie zawodzić, zużywają bowiem sporo prądu na małej przestrzeni. W przypadku budynku w Poznaniu, Power Usage Effectiveness miała wynieść 1,1 – co oznacza, że cały budynek zużywa tylko o ok. 10% więcej energii, niż maszyny IT w nim działające. Ma to świadczyć o poziomie porównywalnym do światowych liderów. Kompleks ma zapewniać optymalną pracę ludzi i maszyn, także poprzez niwelowanie drgań czy pola magnetycznego. Ale został też doceniony zwyczajnie za estetykę – przywodzącą na myśl wygląd nowoczesnej obudowy komputera.

Głosujący wybierali spośród dziesięciu propozycji przedstawionych przez ekipę portalu specjalizującego się w omawianiu architektury. Miały one na pewno w zamierzeniu pokazać różnorodność miejsc, w których przydaje się dobry projekt, i tak wyróżnione inwestycje nie znajdowały się jedynie w dużych miastach – jak choćby słynna hala Koszyki w centrum Warszawy czy też efektowne Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wśród budynków bardziej „prowincjonalnych” można wskazać na przykład centrum administracyjne w Szycach, położonych ok. 10 kilometrów od Krakowa. Ekspertom spodobała się kompozycja, dopasowanie do otoczenia, materiał i wiele innych cech inwestycji. Stosunkowo niewielki budżet miała też nowa siedziba „Wiadomości Wrześnińskich”, usytuowana oczywiście we Wrześni. Trzeci ciekawy przykład to ceglany dom jednorodzinny postawiony w Rudach.

Sprawdź również:  Opodatkowanie inwestycji - ile płacimy i czy można tego uniknąć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.