Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Inwestowanie Pieniądze wiadomości finansowe

Polisa ubezpieczeniowa i fundusz emerytalny

Coraz częściej osoby nawet w młodym wieku myślą o polisie ubezpieczeniowej. To forma finansowego zabezpieczenia na przyszłość zarówno dla nich samych, jak i ich bliskich. Sporo osób wybrało też Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), licząc, że zapewni im to bezpieczną przyszłość i dobrą emeryturę. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o obu tych sposobach oszczędzania na przyszłość.

Kilka pytań dotyczących ubezpieczeń i funduszu emerytalnego

Zanim wybierzemy konkretny fundusz emerytalny bądź ubezpieczenie na życie, warto poznać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań na ten temat.

1) Czym jest terminowe ubezpieczenie na życie?
To finansowe zabezpieczenie na wypadek śmierci jednego z członków rodziny, najczęściej tego, który w największym stopniu łoży na rodzinę. Wyróżniamy ubezpieczenia ochronne, oszczędnościowe i oszczędnościowo-ochronne.

2) Do czego jest potrzebne ubezpieczenie?
Ubezpieczenie na życie może służyć jako bezpieczeństwo finansowe dla najbliższych, zabezpieczenie kredytu, ochrona na wypadek inwalidztwa lub niezdolności do pracy, dodatkowy kapitał na emeryturę lub kapitał dla dziecka na studia wyższe, a także ochrona na wypadek poważnej choroby.

ofe
Fundusz emerytalny i polisa ubezpieczeniowa to coś, co może nam i naszym bliskim zapewnić bezpieczną przyszłość.

3) Kiedy warto wykupić polisę ubezpieczeniową?
Zasadniczo warto pomyśleć o tym jak najszybciej, gdyż młodsze osoby płacą niższe składki niż te w podeszłym wieku. Zastanawiając się nad tą kwestią, warto przemyśleć, czy ktoś jest zależny od naszych dochodów, czy rodzina odczuje brak naszych zarobków, czy mamy kredyt lub o nim myślimy oraz czy potrzebujemy pieniędzy na sfinansowanie dalszej nauki dzieci.

4) Jak przystąpić do OFE?
Każdy jest zobowiązany wybrać fundusz emerytalny w ciągu czterech miesięcy od podjęcia pierwszej pracy lub od zgłoszenia w ZUS-ie działalności gospodarczej. Często do funduszu emerytalnego można przystąpić, wypełniając wniosek elektroniczny.

5) Czym jest stopa zwrotu?
Stopa zwrotu (www.aegon.pl/Strona-glowna/Emerytura/O-Funduszu/O-Aegon-OFE/Stopy-zwrotu/) informuje nas o procentowym zysku, jaki wypracował OFE, czyli Otwarty Fundusz Emerytalny – coś, co każdy z nas powinien wybrać. Taka informacja pokazuje, na ile skuteczny jest wybrany przez nas Fundusz. Przykładowo jeżeli stopa zwrotu wynosi 10%, oznacza to, że z zainwestowanego 1000 zł można spodziewać się 100 zł zysku. Każde OFE zobowiązane jest dwa razy w roku przedstawić informacje o stopach zwrotu, zwykle pojawiają się one w marcu i wrześniu.

Sprawdź również:  Jak napisać dobry biznesplan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.