Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

planowanie domowych finansów
doradztwo finansowe Pieniądze

Oszczędzanie finansów osobistych

W dobie kryzysu każdy z nas odczuwa na sobie pewne jego skutki. Ceny idą w górę, a płace w dół. Poziom bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi, jest zatrważająco wysoki. Jak w tym czasie mądrze gospodarować środkami, by móc oszczędzić i być może odłożyć coś na tak zwaną „czarną godzinę”?

Oszczędzanie w codziennym życiu

Oszczędzanie w domu wcale nie musi być trudne.
Oszczędzanie w domu wcale nie musi być trudne.

Bez wątpienia podwyżka cen paliw spędza sen z powiek niejednemu kierowcy. Coś, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś stało się faktem – ceny paliw osiągnęły najwyższy jak dotąd wskaźnik. Warto więc zastanowić się, jak w tej dziedzinie zmniejszyć ilość przejeżdżanych kilometrów i tym samym obniżyć koszty związane z eksploatacją samochodu. Warto przede wszystkim ograniczyć jazdę samochodem do minimum, a więc jeździć nim tylko tam, gdzie nie dostaniemy się pieszo. Zamiast codziennie jeździć na drobne zakupy do pobliskiego sklepu, lepiej raz w tygodniu wybrać się na duże zakupy. Warto też podwozić współpracowników do pracy, jeśli mieszkają w pobliżu i rozdzielić na kilka osób koszty paliwa.
Osoby ogrzewające dom na gaz również mogą nieco przyoszczędzić. Warto zmniejszać ogrzewanie tam, gdzie najrzadziej przebywamy. Zadbajmy też o szczelność okien i drzwi, ponieważ przez nieszczelne okna i drzwi ucieka sporo ciepła, co wymaga dłuższego ogrzewania i nie sprzyja oszczędzaniu. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z kominka, jeżeli mamy dostęp do drewna opałowego.

Rozsądnie korzystaj z finansów osobistych

Nasz domowy budżet ma nam służyć przez cały miesiąc. Jeśli zaczyna nam brakować pieniędzy, warto przeanalizować swoje wydatki i sprawdzić, w jakich dziedzinach jesteśmy może bardziej rozrzutni. Umiejętność oszczędzania we własnym domu na pewno przyda się na płaszczyźnie zawodowej, by skutecznie gromadzić oszczędności dla swojego przedsiębiorstwa.

Sprawdź również:  Wnioski grantowe dla szkół

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.