Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes doradztwo księgowe podatki

Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego?

Każdy przedsiębiorca zakładający własną firmę musi zadbać o jej stronę finansową, a szczególnie podatkową. Księgowość to poważna, ale i mozolna praca, dlatego powinna być powierzona osobom odpowiedzialnym i doświadczonym. Co więc brać pod uwagę, szukając bura rachunkowego godnego zaufania?

Na co zwracać uwagę?

Biuro rachunkowe musi być rzetelne i uczciwe.
Biuro rachunkowe musi być rzetelne i uczciwe.

Podstawę stanowi to, czy dane biuro posiada uprawnienia do prowadzenia takiej działalności rachunkowej czy doradczej. Zgodnie z ustawą musi ona posiadać odpowiednie certyfikaty lub licencję na prowadzenie Ksiąg Rachunkowych. Co istotne, są to dokumenty imienne, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy osoba, która z nami bezpośrednio współpracuje, posiada takowy dokument.
Kolejna ważna sprawa to sprawdzenie legalności oprogramowania, z jakiego w swojej pracy korzysta dane biuro rachunkowe. Może się okazać, że takie biuro korzysta nielegalnie z programu antywirusowego czy programów biurowych. W momencie odkrycia tego konfiskacie ulega nie tylko owo oprogramowanie, ale też wszelkie dane dotyczące firmy korzystającej z usług danego biura rachunkowego. Lepiej więc nie ryzykować, lecz wcześniej to sprawdzić.
Warto również zwrócić uwagę na to, czy dane biuro rachunkowe posiada polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej z tytułu świadczonych usług. Od roku 2004 jest to obowiązkowe. Sprawdzenie tego ma niebagatelne znaczenie, gdyż w wypadku błędów księgowych odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym ponosi podatnik, nie biuro rachunkowe.

Ostrożność gwarancją sukcesu

To tylko niektóre spośród wielu czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy biuro rachunkowe. Pamiętajmy, że od tego wyboru zależy w dużym stopniu, czy nasza firma będzie prawidłowo funkcjonować i czy unikniemy (lub nie) wielu problemów.

Sprawdź również:  Dlaczego warto posiadać konto internetowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.