Inwestujemy w przyszłość

Wszystko o finansach.

Biznes pomysł na biznes

Pomysł na biznes na wsi

Polska wieś się wyludnia. Młodzi ludzie szukają lepszego życia poza nią, wyjeżdżając na studia, zagranicę i do dużych miast. Dramatyczna sytuacja na wsi jest spowodowana głównie brakiem pracy w miejscu zamieszkania oraz możliwości finansowych na  rozwój małych gospodarstw. Na szczęście od kilku lat Unia Europejska dofinansowuje rozmaite biznesy powstające na wsi. Trzeba mieć tylko dobry pomysł, „świeżą” głowę i odrobinę chęci, aby móc przedsiębiorczo żyć na wsi i cieszyć się jej urokami. Poniżej kilka pomysłów na rolniczy biznes,  do którego otrzyma się dotacje unijne.

Gospodarstwo agroturystyczne

Agroturystyka w Polsce rozwija się prężnie dzięki pieniądzom unijnym. Wiele gospodarstw położonych w atrakcyjnie geograficznie regionach kraju ma szansę na przetrwanie, oferując miejsca noclegowe i inne dodatkowe usług. Otwarcie gospodarstwa agroturystycznego to wydatek od 150 do 300 tysięcy złotych. Opłacalność tego biznesu jest w dużej mierze uzależniona od lokalizacji. Z pewnością duże szanse na rozwój mają wsie położone w górach, na jeziorem lub w pobliżu lasu. Goście przyjadą do takiego miejsca, aby nawdychać się świeżego powietrza i poobcować z naturą. Dodatkowe atrakcje mile widziane, jak np. warsztaty garncarstwa, wyplatanie wiklinowych koszyków, podbieranie miodu z pasieki, pieczenia domowego chleba i zbieranie ziemniaków.

pomysł na biznes - agroturystyka
źródło: pixabay.com

Wypożyczalnie kajaków

Unia Europejska dofinansowuje gospodarstwa, które stawiają na rekreacje, dlatego w ostatnich latach w Polsce jest duże zainteresowanie kajakami. Weekendowe wyjazdy na spływy kajakowe są formą spędzania wolnego czasu na łonie natury. Zyski z takiej działalności są niestety tylko w sezonie wakacyjnym. Idealne miejsce na rozpoczęcie takiej działalności to okolica położona przy większym akwenie wodnym, tj. rzeka lub jezioro i z dobrym dojazdem.

pomysł na biznes - rybołóstwo
źródło: pixabay.com

Pasieka

Miodowy biznes to dodatkowy sposób na dorobienie dla mieszkańców wsi. Można na tym naprawdę zarobić, tylko trzeba się napracować. Pasieka w gospodarstwie to zajęcie tylko dla osoby kochającej pszczoły. Trzeba mieć do tego zacięcie i pasję. Praca przy pszczołach to ogromne wyzwanie. Nie każdy sprawdzi się w takim biznesie.

Sprawdź również:  Zmiana sprzedawcy energii – czy się opłaca?
pomysł na biznes - produkcja i sprzedaż miodu
źródło: pixabay.com

Produkcja artykułów ekologicznych

Chemiczna i przetworzona żywność nie zachęca do zakupów. Coraz świadomiej wybieramy produkty i chętniej płacimy za te ekologiczne pochodzące z naturalnych gospodarstw. W każdym markecie znajdziemy stoisko z artykułami spożywczymi posiadającymi ekologiczne certyfikaty jakości. Pobyt na zdrową żywność jest ogromną szansą dla mieszkańców wsi. Produkcja warzyw i owoców wolnych od pestycydów może być bardzo dochodowa. Co więcej – otrzymamy do niej duże dofinansowanie z Unii Europejskiej. Rozpoczęcie lokalnej firmy produkującej żywność organiczną daje możliwość ubiegania się o certyfikat, na który wielu konsumentów zwraca coraz większą uwagę. Swoje produkty można sprzedawać do przedsiębiorstw produkujących zdrową żywność oraz na stoiskach w mieście, np.  pobliżu dużych sklepów lub na ekotargowiskach, których jest na szczęście coraz więcej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.