
Dziś nieco definicji dotyczących rynku pracy. Czym on właściwie jest? Jakie istnieją rodzaje rynków pracy? Czym charakteryzuje się idealny rynek pracy? Sprawdźmy.
RYNEK PRACY
To takie miejsce, w którym spotykają się zarówno osoby poszukujące pracy, jak i osoby oraz przedsiębiorstwa poszukujące pracowników, czyli siły roboczej.
W modelu IDEALNEGO RYNKU PRACY panuje rywalizacja. Jest to wbrew pozorom zdrowa sytuacja. Polega to na tym, że zarówno pracodawca, jak i pracobiorca są wolni w swoich wyborach, mogą sami zadecydować czy przyjmą daną pracę lub czy przyjmą danego pracownika. KONKURENCJA na rynku pracy będzie dotyczyć zatem pracobiorców o pracę oraz pracodawców o produkty. Na rynku pracy musi też panować przejrzysta sytuacja, aby było wiadomo, gdzie praca jest, a gdzie jej nie ma. Jeżeli w danym mieście nie ma akurat pracy, osoby jej poszukujące przeniosą się tam, gdzie mogą ją zdobyć. Nazywamy to MOBILNOŚCIĄ. Taka mobilność jest szczególnie widoczna wśród osób wykształconych i ambitnych. Mobilność jest utrudniona z powodu skłonności ludzi do przywiązywania się do miejsc i niechęci do zmian zamieszkania. W naszym kraju dodatkowo utrudniają ją wysokie ceny mieszkań. Jeśli chodzi o ZAROBKI, są one różne, ale zawsze dopasowane do popytu i podaży. Poza tym są też ograniczone przez związki zawodowe, a także uwzględnia się sytuację danego kraju przy ustalaniu ich wysokości.
RODZAJE RYNKU PRACY:
Ze względu na status prawny:
*oficjalny (osoba pracuje zgodnie z prawem, odprowadza wszystkie składki);
*szara strefa (tzw. „praca na czarno” – nie są odprowadzane żadne składki; pracownik nie jest oficjalnie zatrudniony, nie przysługują mu więc żadne prawa pracownicze, takie jak odszkodowanie i opłacenie kosztów leczenia, gdy przytrafi mu się wypadek w pracy, urlop czy składki emerytalne);
Ze względu na zasięg:
*rynek lokalny (praca dostępna w pobliżu miejsca zamieszkania)
*rynek regionalny (obejmuje np. całe województwo);
*rynek krajowy (cały kraj);
*rynek zagraniczny (dotyczy pracy poza granicami kraju ojczystego).